Russia india funding ecommerce

Flipkart, największa w Indyjska platforma e-sprzedaży, pozyskała 210 milionów dolarów finansowania z rosyjskiego funduszu inwestycyjnego DST Global, wyspecjalizowanego w inwestycjach w przedsiębiorstwa internetowe. W finansowaniu udział wzięły też fundusze Tiger Global, Naspers oraz Iconiq Capital

Yuri Milner, rosyjski przedsiębiorca i założyciel DST Global powiedział: „Dzięki wizji założycieli Flipkart jest jednym z najszybciej rozwijających się przedsięwzięć internetowych na świecie. Dzięki naszemu dokapitalizowaniu z pewnością utrzyma pozycję lidera na rosnącym i coraz bardziej konkurencyjnym rynku e-commerce w Indiach.”

Flipkart – tygrys indyjskiego e-commerce

DST (Digital Sky Technologies) to międzynarodowy fundusz inwestujący wyłącznie w przedsiębiorstwa internetowe. DST, był w przeszłości częścią rosyjskiego holdingu internetowego Mail.ru. Teraz to niezależny inwestor, który wyłożył pieniądze w firmy takie jak Facebook, Zynga i Groupon oraz chińskiego giganta e-commerce firmę 360buy.com

Yuri Milner założyciel funduszu DST Global
Yuri Milner założyciel funduszu DST Global

Z kolei Flipkart to jeden z najbardziej popularnych sprzedawców internetowych w Indiach. W pierwszym kwartale 2014 jej sprzedaż przekroczyła miliard dolarów. W maju 2014 Flipkart przejął jednego ze swoich konkurentów – platformę Myntra, największego w Indiach e-sprzedawcy z sektora mody i lifestyle. Wcześniej, w marcu 2013, Flipkart uruchomił opcję dostaw jednodniowych, co w indyjskich realiach było fenomenem.

Od roku 2007 do dziś Flipkart pozyskał finansowanie w wysokości 780 mln dolarów. W przeszłości w indyjskiego detalistę zainwestowały fundusze Accel Partners, Dragoneer Investment Group, Morgan Stanley Investment Management, Sofina oraz Capital.

Dla porównania największy rywal Flipkarta, firma Snapdeal.com pozyskał do tej pory 133 miliony dolarów od amerykańskiego eBaya oraz dalsze 100 milionów dolarów z funduszyTemasek, BlackRock, Myriad, Premji Invest and Tybourne

Rewolucja na rynku online

Komentując rosyjską inwestycję, Sachin Bansal, współzałożyciel i prezes Flipkarta stwierdził; „Dziś DST Global dołącza do grona naszych inwestorów. Flipkart z kolei trafił do portfela inwestycyjnego funduszu, który zainwestował w największe i najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa internetowe z branż social media i e-commerce. Jesteśmy podekscytowani faktem, że znaleźliśmy się w tym elitarnym gronie. Wizja i globalna perspektywa jaką ma Yuri Milner to gwarancja sukcesu. Cieszymy się na współpracę w jego zespołem.

„Flipkart zrewolucjonizował sposób w jaki ludzie w Indiach robią zakupy. Dla ludzi ze wszystkich części w kraju staliśmy się internetowym sklepem pierwszego wyboru.