Galeria Bałtycka
Galeria Bałtycka

ECE Projektmanagement Polska planuje rozbudowę Galerii Bałtyckiej w Gdańsku. – Obiekt zostanie powiększony o 16 tys. mkw. Obecnie staramy się o decyzję środowiskową. Jednak ostateczna decyzja o przygotowaniu do rozbudowy Galerii Bałtyckiej zostanie podjęta przez inwestora po uzyskaniu wszystkich pozwoleń m.in. na budowę oraz uzyskaniu odpowiedniego poziomu komercjalizacji – mówi redakcji Retailnet.pl Leszek Sikora, dyrektor zarządzający ECE Projektmanagement Polska.

Galeria Bałtycka została otwarta w październiku 2007 roku. Zlokalizowana jest w samym sercu Wrzeszcza, handlowej dzielnicy Gdańska, od lat stanowiącej drugie centrum miasta. Rocznie odwiedza ją 10 milionów klientów. Na blisko 46 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni sprzedaży znajduje się 200 sklepów, 15 restauracji i kawiarni.

Budowa nowej części zostanie zorganizowana w taki sposób, aby nie zakłócać sprawnego funkcjonowania galerii i jej najemców. Nie będzie też miała ona wpływu na komfort zakupów i spędzania wolnego czasu. Na trzech kondygnacjach powstanie dodatkowo ok. 16 tys. mkw. Jak informowała wcześniej spółka ECE Projektmanagement Polska – otwarcie nowej części dla klientów ma nastąpić nie wcześniej niż wiosną 2016 roku.

Już od roku 1965 ECE działa jako projektant i deweloper centrów handlowych. Swoje obiekty ECE wynajmuje samodzielnie oraz podejmuje się zarządzania nimi w długiej perspektywie. W 189 galeriach handlowych zarządzanych przez ECE (z tego 78 przez MEC METRO-ECE Centermanagement GmbH & Co. KG) w 17 krajach około 17,5 tys. sklepów mieszczących się na powierzchni 6 mln mkw. osiąga obroty na poziomie 21 mld euro rocznie.

Do centrów tych zaliczają się w Polsce m.in. Galeria Bałtycka w Gdańsku i Galeria Krakowska w Krakowie, a w Niemczech – Potsdamer Platz Arkaden w Berlinie, Promenaden na Dworcu Głównym w Lipsku, Alstertal-Einkaufszentrum w Hamburgu oraz Schloss-Arkaden w Brunszwiku. Obecnie w fazie projektowania i budowy na terenie Europy znajduje się kolejne 14 galerii handlowych, w tym nowe centrum handlowe w Bydgoszczy, Milaneo w Stuttgarcie. W sierpniu oddano do użytku Skyline Plaza we Frankfurcie nad Menem, w połowie października ubiegłego roku – Marmara Park w Istambule (Turcja) oraz Central w Bratysławie (Słowacja). W ramach swoich działów Office Traffic i Industries firma ECE realizuje także obiekty o innym przeznaczeniu, jak choćby niemiecką centralę firmy Philips w Hamburgu, siedzibę firmy ThyssenKrupp w Essen czy hotel Steigenberger na nowym stołecznym lotnisku w Berlinie (BER).

Udziałowcami funduszu ECE Prime European Shopping Centre Fund są czołowi inwestorzy instytucjonalni z całego świata. Fundusz ten zajmuje się głównie nabywaniem działających centrów handlowych posiadających duży potencjał wzrostu wartości.

ECE Projektmanagement jest wystawcą jesiennej edycji Shopping Center Forum 2014. Spółka na stoisku 5.3 zaprezentuje swoje projekty handlowe.