Agnieszka Mielcarz i Monika Dębska-Pastakia, Knight Frank
Agnieszka Mielcarz i Monika Dębska-Pastakia, Knight Frank

 

Agnieszka Mielcarz i Monika Dębska-Pastakia, Knight Frank
Agnieszka Mielcarz i Monika Dębska-Pastakia, Knight Frank

Zarząd polskiego oddziału Knight Frank zdecydował o wyodrębnieniu Działu Retail Asset Management. Na jego czele stanęła Agnieszka Mielcarz.

– Usługa Retail Asset Management ma na celu dostosowanie zarządzania obiektem handlowym do zakładanych przez właściciela celów biznesowych, co może się wiązać w uzasadnionych przypadkach z częściowym remontem czy nawet rewitalizacją, czyli znacznie dalej idącymi działaniami, wymagającymi pozyskania finansowania. Nie obawiamy się tzw. tematów i obiektów trudnych. Rynek się zmienia, wiele centrów handlowych boryka się z problemem spadających obrotów czy niedostosowaniem formatu obiektu. Tutaj jest nasze zadanie.  We współpracy z klientem jesteśmy w stanie znacząco podnieść wartość takiego obiektu m.in. poprzez znalezienie ukrytego potencjału dla obiektu, zoptymalizowanie powierzchni, pozyskanie finansowania, wprowadzenie nowych funkcji itp. – mówi w rozmowie z portalem Retailnet Monika A. Dębska-Pastakia, prezes i partner Knight Frank sp. z o.o.

– W oparciu o prowadzoną od lat analizę rynku nieruchomości handlowych i rozmowy z klientami utwierdziliśmy się w przekonaniu, że nadszedł czas na wyjście na rynek z wyspecjalizowaną usługą asset management w segmencie centrów handlowych. Około 5 mln z ponad 11 mln mkw. powierzchni handlowej przypada na centra handlowe pierwszej i drugiej generacji. W obliczu konkurencji ze strony najnowocześniejszych obiektów, coraz częściej właściciele, głównie fundusze inwestycyjne, zastanawiają się nad przyszłością starszych centrów – czy pozostawić je w portfelu i podjąć działania zwiększające obroty, czy wyjść z inwestycji. I tu otwiera się pole dla nas, jako doświadczonego doradcy przy „przepakowaniu” nieruchomości w celu podniesienia jej wartości – podkreśla prezes Knight Frank.

– Agnieszka Mielcarz, dołączając do naszej firmy, uzupełnia nasze doświadczenie w segmencie nieruchomości handlowych o praktyczną znajomość aspektów związanych z zarządzaniem centrami handlowymi. W ciągu 15 lat pracy w tej branży potwierdziła w działaniu swoje wysokie kwalifikacje, a efekty jej pracy zostały docenione poprzez liczne nagrody przyznawane przez organizacje branżowe – dodaje Monika Dębska.

Knight Frank posiada szeroką wiedzę o rynku nieruchomości handlowych w Polsce dzięki prowadzonym od lat analizom Działu Badań Rynku, jak i doradztwu przy nabyciu lub sprzedaży obiektów handlowych. Firma ma także doświadczenie w wycenie centrów i obiektów handlowych. Od 2008 roku jej rzeczoznawcy wycenili 125 takich nieruchomości, w tym m.in. portfel giełdowej spółki Echo Investment.

Agnieszka Mielcarz, jak poinformowano, wniosła do Knight Frank doświadczenie w zarządzaniu centrami handlowymi różnej skali i na różnym etapie funkcjonowania. Łącznie była odpowiedzialna za efektywne wykorzystanie prawie 200 tys. mkw. powierzchni handlowych (GLA). Współpracowała z blisko 400 najemcami i odpowiadała za negocjacje prawie stu umów najmu. Była również zaangażowana m.in. w opracowanie budżetu CH Arkadia. Posiada doświadczenie w repozycjonowaniu centrum handlowego – takie działania wdrożyła w CH Forum w Gliwicach, które zaowocowały wzrostem obrotów o 30 proc. Jej osiągnięcia były wielokrotnie nagradzane, m.in. przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych.

– Praca w Knight Frank to kolejny etap mojego rozwoju zawodowego w tym rozwijającym się segmencie. Przeprowadzone rozmowy z obecnymi i potencjalnymi klientami pokazują bowiem, że jest duże zainteresowanie naszą kompleksową usługą doradczą. Liczymy, że wkrótce to zainteresowanie przełoży się na podpisanie pierwszych umów – mówi Agnieszka Mielcarz, dyrektor Działu Retail Asset Management w Knight Frank.

Knight Frank jest wyspecjalizowany w pozyskiwaniu środków dla inwestorów w branży nieruchomości – pierwszy kredyt na projekt komercyjny pozyskał dla inwestora już niemal 20 lat temu. Firma jest też znana w branży jako zarządca nieruchomości komercyjnych. Ta usługa jest w jej ofercie od 1996 roku. To wtedy Knight Frank dostał pierwsze takie zlecenie, a w 2011 roku jej portfolio zarządzanych powierzchni przekroczyło 1 mln mkw. Firma głównie działała w Polsce w segmencie obiektów biurowych i o mieszanym przeznaczeniu, a jej łączny portfel obejmuje ponad 1,2 mln mkw. W ramach zarządzania powierzchniami mieszanymi pozyskała doświadczenie w obsłudze firm z różnych sektorów usług, w tym firm handlowych. Teraz chce poszerzyć swoje działania także o centra handlowe, koncentrując się na obiektach pierwszej i drugiej generacji, wymagających szerszego podejścia doradczego.

– Nie boimy się tematów trudnych. Mamy doświadczenie w restrukturyzacji tzw. distressed assets. Przykładem jest budynek Altus w Katowicach, którego wartość dzięki naszym działaniom wielokrotnie wzrosła. Chętnie podejmiemy się współpracy z właścicielami obiektów handlowych, wymagających restrukturyzacji – podsumowuje Monika A. Dębska-Pastakia, prezes i partner Knight Frank.

Knight Frank sp. z o.o. jest częścią międzynarodowej grupy Knight Frank niezależnego doradcy w zakresie nieruchomości. W połączeniu z amerykańskim Newmark Grubb Knight Frank, grupa posiada sieć 335 biur w 52 krajach. Knight Frank sp. z o.o. świadczy usługi między innymi z zakresu doradztwa deweloperskiego i inwestycyjnego, wycen nieruchomości, zarządzania nieruchomościami oraz wynajmu powierzchni komercyjnych.

Przedstawiciele spółki będą uczestnikami Shopping Center Forum 2014. Swoje projekty zaprezentują przy stoisku 5.62