Zielone Arkady
Zielone Arkady

Spółka ECE planuje latem ruszyć z drugim funduszem, który będzie inwestował w centra handlowe. – Pierwszy fundusz ECE European Prime Shopping Center Fund wydał już wszystkie posiane środki. Obecnie pracujemy nad podniesieniem wartości nabytych nieruchomość, które za parę lat sprzedamy – mówi redakcji Retailnet.pl Leszek Sikora, dyrektor zarządzający ECE Projektmanagement Polska.

– W ramach drugiego funduszu ECE jesteśmy zainteresowani szerszą paletą obiektów handlowych. Interesują nas nie tylko centra handlowe typu „prime asset”, jak w Katowicach czy Poznaniu, ale też w mniejszych miastach. Fundusz zgromadził kwotę 800 mln euro i będzie działał na najbardziej obiecujących rynkach w Europie m.in. obszar niemieckojęzyczny z uwagi na stabilną sytuację, a także Skandynawii i Polsce – dodał Leszek Sikora.

Firma ECE Projektmanagement dysponuje w Polsce ok. 400 tys. mkw. powierzchni najmu w 8 centrach handlowych. Z początkiem marca br. ECE przejęła zarządzanie Poznań City Center, najnowszym centrum handlowym stolicy Wielkopolski.

Już od roku 1965 ECE działa jako projektant i deweloper centrów handlowych. Swoje obiekty ECE wynajmuje samodzielnie oraz podejmuje się zarządzania nimi w długiej perspektywie. W 189 galeriach handlowych zarządzanych przez ECE (z tego 78 przez MEC METRO-ECE Centermanagement GmbH & Co. KG) w 17 krajach około 17,5 tys. sklepów mieszczących się na powierzchni 6 mln mkw. osiąga obroty na poziomie 21 mld euro rocznie.

Do centrów tych zaliczają się w Polsce m.in. Galeria Bałtycka w Gdańsku i Galeria Krakowska w Krakowie, a w Niemczech – Potsdamer Platz Arkaden w Berlinie, Promenaden na Dworcu Głównym w Lipsku, Alstertal-Einkaufszentrum w Hamburgu oraz Schloss-Arkaden w Brunszwiku. Obecnie w fazie projektowania i budowy na terenie Europy znajduje się kolejne 14 galerii handlowych, w tym nowe centrum handlowe w Bydgoszczy, Milaneo w Stuttgarcie. W sierpniu 2013 roku oddano do użytku Skyline Plaza we Frankfurcie nad Menem, w połowie października ubiegłego roku – Marmara Park w Istambule (Turcja) oraz Central w Bratysławie (Słowacja). W ramach swoich działów Office Traffic i Industries firma ECE realizuje także obiekty o innym przeznaczeniu, jak choćby niemiecką centralę firmy Philips w Hamburgu, siedzibę firmy ThyssenKrupp w Essen czy hotel Steigenberger na nowym stołecznym lotnisku w Berlinie (BER).

Udziałowcami funduszu ECE Prime European Shopping Centre Fund są czołowi inwestorzy instytucjonalni z całego świata. Fundusz ten zajmuje się głównie nabywaniem działających centrów handlowych posiadających duży potencjał wzrostu wartości.

ECE Projektmanagement jest wystawcą jesiennej edycji Shopping Center Forum 2014. Spółka na stoisku 5.3 zaprezentuje swoje projekty handlowe.