Galeria Mazovia
Galeria Mazovia

Europejski fundusz CBRE European Shopping Centre Fund (ESCF), zarządzany przez CBRE Global Investors, przejął centrum handlowe Galeria Mazovia w Płocku.

Stopa kapitalizacji obiektu wynosi 7,9 proc. Sprzedawcą jest prywatny inwestor – spółka Lewandpol sp. z o.o. Zarządcą obiektu jest CBRE sp. z o.o.

– Przejęcie Galerii Mazovia oznacza dla nas pozyskanie idealnie odpowiadającego istocie naszego biznesu, nieobarczonego ryzykiem i dobrze sformatowanego centrum handlowego. Nowy obiekt dopełnia nasze portfolio – nie tylko pomaga nam spełnić wymogi dywersyfikacji, ale także pozwala wzmocnić obecność w Polsce – jednym z najsilniejszych rynków w kontekście prognoz wzrostu PKB – mówi Florencio Beccar, Fund Manager ESCF w CBRE Global Investors. – Jesteśmy przekonani, że projekt będzie satysfakcjonujący dla naszych inwestorów – kompleks odznacza się solidnymi przychodami, łącząc wysoką rentowność z perspektywami wzrostu stawek najmu dzięki doskonałej efektywności mixu najemców – dodaje.

– Polska podczas ostatniego spowolnienia gospodarczego udowodniła, że jest bardzo prężnym, odpornym na recesję rynkiem. Silne fundamenty gospodarcze i perspektywy wzrostu PKB czynią akwizycję Galerii Mazovia idealnym dopełnieniem portfela Funduszu CBRE ESCF – mówi Martin Sabelko, Head of CBRE Global Investors CEE. – Od strony biznesowej jesteśmy bardzo dobrze przygotowani by zarządzać Galerią Mazovia. Od 2002 roku w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zainwestowaliśmy ponad miliard Euro w centra handlowe, wśród których są np. Złote Tarasy i Wars-Sawa-Junior w Warszawie. Fundusz ESCF jeszcze bardziej umocni silnie już zbudowane na przestrzeni ostatnich lat relacje z partnerami w Polsce. Przejęcie Galerii Mazovia jest znaczącym wejściem ESCF na polski rynek – dodaje.

Galeria Mazovia to największa w Płocku galeria handlowa o powierzchni całkowitej około 54, 5 tys. mkw., w tym 28 tys. mkw. powierzchni najmu. Obiekt został oddany do użytku w 2010 roku. Ma 670 miejsc parkingowych. W galerii znajduje się ponad 110 salonów polskich i międzynarodowych marek oraz punkty usługowe i gastronomiczne.

Obiekt, jak poinformowano, jest skomercjalizowany w blisko 100 proc. w tym 50 proc. powierzchni handlowej zajmują brandy międzynarodowe takie jak H&M, Zara, Bershka, Media Markt, Deichmann czy New Yorker.

– Nabycie Galerii Mazovia świadczy o rosnącym zainteresowaniu inwestorów rynkiem nieruchomości handlowych w miastach średniej wielkości. Silna pozycja handlowa obiektu, jego renoma oraz lokalizacja w jednym z najbogatszych miast Polski sprawiają, że jest to doskonały produkt inwestycyjny – mówi Piotr Kaszyński, partner, dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych firmy Cushman & Wakefield w Polsce.

Galeria Mazovia jest szóstym centrum handlowym nabytym przez CBRE European Shopping Centre Fund i pierwszym i pierwszym w Europie Środkowej. Aktualnie fundusz CBRE European Shopping Centre Fund zarządza portfelem nieruchomości o wartości ponad 500 mln euro.

W transakcji sprzedającego reprezentowała firma doradcza Cushman & Wakefield oraz kancelaria prawna Crido Legal, natomiast kupującego reprezentowały firmy Savills, Linklaters, EC Harris Arcadis i Environ.

CBRE Global Investors to ogólnoświatowa firma doradcza działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych, zarządzająca aktywami o wartości 87,6 mld dol. (stan na 30 września 2013 roku). W Polsce firma zarządza portfelem dziewięciu nieruchomości komercyjnych, należących do trzech transgranicznych funduszy CBRE Global Investors. Spółka specjalizuje się w projektach typu retail, ale w portfolio posiada także realizacje z obszaru nieruchomości komercyjnych o charakterze biurowym i logistycznym. Najbardziej znaczącymi projektami komercyjnymi regionu Europy Środkowo-Wschodniej są Złote Tarasy, Wars Sawa Junior, Prosta Office Centre i Trinity Office Park II w Warszawie, jak również Centrum Handlowe Sarni Stok w Bielsku-Białej oraz, aktualnie w procesie rozbudowy, Centrum Handlowe Ogrody w Elblągu.