Transakcja finansowa, Shutterstock

Australijska grupa UGL uzgodniła warunki sprzedaży międzynarodowej firmy doradczej DTZ. Wartość transakcji wyniesie ponad 1,2 mld dolarów australijskich, czyli ok. 840 mln euro.

Nowym właścicielem DTZ zostanie konsorcjum, w skład którego wchodzą TPG Capital, PAG Asia Capital i Ontario Teachers’ Pension Plan. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca września 2014 roku. Zgodę na przejęcie DTZ muszą wydać jeszcze odpowiednie organy antymonopolowe.

Spółka UGL, która specjalizuje się m.in. w budownictwie, facility management w branży energetycznej, wodnokanalizacyjnej, transportowej, komunikacyjnej, wydobywczej i nieruchomościach, przejąła DTZ pod koniec 2011 roku za ok. 120 mln dolarów amerykańskich. W ubiegłym roku nastąpiło jednak rozdzielenie działalności obu firm.

– Rada Nadzorcza uznała, że będzie to z korzyścią dla naszych udziałowców, klientów, a także samych pracowników – komentuje Trevor C. Rowe AO, przewodniczący rady nadzorcej UGL. – Od momentu podziału obu spółek, rozważaliśmy kilka scenariuszy, w tym również sprzedaż DTZ. Oferta przedstawiona przez konsorcjum TPG i PAG jest korzystna zarówno dla naszej firmy, jak i naszych udziałowców. Uważamy, że zaproponowana cena jest uczciwą wyceną obecnej wartości DTZ. Co więcej, nowi właściciele mogą zapewnić spółce DTZ dalszy rozwój, a tym samym umocnić jej pozycję rynkową – dodaje Trevor Rowe.

Obecnie DTZ zatrudnia 27 tys. osób, które pracują w 208 oddziałach zlokalizowanych na terenie 52 krajów. W Polsce w DTZ pracuje ponad 280 osób.

W ostatnich latach w naszym kraju DTZ znacznie rozwinął dział zarządzania nieruchomościami komercyjnymi. Dzięki temu DTZ stał się jednym z największych, niezależnych zarządców nieruchomościami komercyjnymi w Polsce. Obecnie w skład portfolio Działu Property Management wchodzą 22 galerie handlowe, 14 budynków biurowych oraz 7 budynków magazynowych. Ich łączna powierzchnia wynosi 1,1 miliona mkw. GLA.

Kim są nowi właściciele DTZ? TPG Capital jest prywatną firmą inwestycyjną założoną w 1992 roku w USA. Obecnie zarządza aktywami o wartości ok. 59 mld dolarów amerykańskich. Z kolei PAG jest jedną z największych azjatyckich firm inwestujących na niepublicznych rynkach kapitałowych, a także w nieruchomości. Firma zarządza kapitałem ok. 10 mld dolarów. Kandyjski fundusz OTPP jest natomiast jednym z największych instytucjonalnych inwestorów na świecie. Na koniec 2013 roku zarządzał aktywami wartymi 95 mld euro.