Magdalena Chruściel, Letting Manager w RE project development
Magdalena Chruściel, Letting Manager w RE project development

Małe centra handlowe powstają zarówno w mniejszych miastach, jak i w dzielnicach mieszkaniowych dużych miast. Szczególnie w tym drugim przypadku można spodziewać się, że centra sąsiedzkie będą odnosić sukces wraz z rozwojem wieloetapowych projektów mieszkaniowych, tworzących zamknięte enklawy.

– Potencjał małych centrów handlowych dostrzegliśmy już w 2005 roku otwierając centrum handlowe Ferio Gaj we Wrocławiu przy ul. Świeradowskiej. Pomysł na ówczesne czasy dość śmiały, gdyż małe obiekty handlowe nie były wówczas tak popularne, jak są dzisiaj. Ferio Gaj miało być centrum sąsiedzkim, osiedlowym, o powierzchni najmu około 9 tys. metrów kwadratowych. Było dla nas jasne, że kluczem do sukcesu będzie dobry tenant mix, silne marki, dobrej jakości usługi, jak również wygodny parking i dobry dojazd. Dogodna lokalizacja i realizacja założonych celów spowodowały, że Ferio Gaj zostało dobrze przyjęte przez mieszkańców dzielnicy Krzyki. Do naszej wizji udało się również przekonać najemców, co zapewniło szeroką ofertę dla klientów – mówi portalowi Retailnet.pl Magdalena Chruściel, Letting Manager w spółce RE project development.

Rozwój budownictwa mieszkaniowego w dużych miastach to również powstawanie osiedli na obrzeżach miast. Mieszkańcy dużych miast coraz częściej jako miejsce do życia wybierają dzielnice, które gwarantują odpoczynek od miejskiego gwaru i bliskość natury, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z udogodnień, jakie daje życie w mieście. Brak kompaktowych centrów usługowo-handlowych powoduje, że mieszkańcy często stoją przed wyborem, czy poświęcić wolny czas w weekend na zrobienie zakupów, czy spędzić go razem z rodziną na świeżym powietrzu korzystając z bezpośredniego sąsiedztwa parków, lasów podmiejskich lub obiektów rekreacyjnych.

– Warszawa, a szczególnie jej okolice, to znakomite miejsce dla małych centrów handlowych. Stąd nasza decyzja o realizacji kolejnego projektu o charakterze centrum sąsiedzkiego w warszawskiej dzielnicy Wawer. Ferio Wawer jest nie tylko centrum sąsiedzkim, jest także, ze względu na swoją lokalizację, centrum „po drodze”. Wygodne zarówno dla klientów powracających z pracy do domu, jak i tych, którzy mieszkają nieopodal. Stąd dużą uwagę przywiązujemy do oferty. W przypadku małych obiektów handlowych ważna jest ich kompaktowość – pełna oferta na stosunkowo niewielkiej powierzchni.

Wizualizacja Ferio Wawer
Wizualizacja Ferio Wawer

Opinie ekspertów są zgodne. Małe centrum handlowe jest określane często jako „moje centrum handlowe”. Wtapia się w krajobraz, staje się ważnym elementem dla lokalnej społeczności. Tym bardziej, że często zagospodarowywane są zabudowania istniejące, mające istotne znaczenie dla mieszkańców i identyfikowane przez nich pozytywnie lub negatywnie.

– W przypadku Ferio Gaj przebudowaliśmy budynek przeznaczony na obiekt handlowy, który nigdy nie powstał. Mieszkańcy z ulgą przyjęli fakt, że zamiast niedokończonego domu handlowego, powstanie nowoczesne centrum handlowe. Ferio Gaj otrzymało w lipcu 2006 r. trzecią nagrodę za najlepszą realizację architektoniczną w konkursie „Piękny Wrocław”.

Projekt Ferio Wawer natomiast to rozbudowa i przebudowa dawnych hal zakładu Szpotańskiego – historia, do której podchodzimy z szacunkiem, utrwalając pamięć tego miejsca. Zespół budynków fabrycznych przy ul. Żegańskiej 1 w Warszawie jest związany z dziejami dzielnicy oraz miasta i jest częścią historii rozwoju przemysłu w latach przedwojennych oraz jej kontynuacją po wojnie. Zachowamy istniejące hale dostosowując je do funkcji handlowych. Powierzchnię centrum zwiększymy dobudowując nową część, która będzie harmonijnie łączyć się elementami istniejącymi.