Oświetlenie firmy Philips Lighting
Oświetlenie firmy Philips Lighting

Philips poinformował o wprowadzeniu do sprzedaży nowych diodowych zamienników świetlówek fluorescencyjnych z technologią InstantFit, które umożliwiają obniżenie kosztów wymiany tradycyjnych świetlówek na energooszczędne lampy liniowe LED. W porównaniu z tradycyjnymi liniowymi świetlówkami fluorescencyjnymi system oświetlenia liniowego LED pozwala zaoszczędzić nawet do 50 proc. energii, a ze względu na dłuższą żywotność wymaga mniej zabiegów konserwacyjnych. W przeciętnym supermarkecie przejście ze świetlówek fluorescencyjnych na standard LED dzięki zastosowaniu produktów InstantFit Philips zajmie obecnie mniej niż 4 dni zamiast dotychczasowych 4 tygodni.

Firma Philips doskonali się w dziedzinie projektowania lamp LED przystosowanych do natychmiastowego montażu, które sprawdzają się jako alternatywa dla liniowych świetlówek fluorescencyjnych zasilanych prądem o wysokiej częstotliwości (HF) z elektronicznymi sterownikami. Dotychczas wymiana liniowej świetlówki fluorescencyjnej na lampę LED wiązała się z koniecznością modyfikacji instalacji elektrycznej.

Wynikało to z faktu wykorzystania we fluorescencyjnych świetlówkach liniowych różnych typów sterowników elektronicznych. Ponieważ zamienniki diodowe InstantFit LED marki Philips zostały zaprojektowane specjalnie pod kątem kompatybilności ze stosowanymi obecnie sterownikami, statecznikami i gniazdami, nie ma potrzeby modyfikacji instalacji elektrycznej w trakcie ich montażu. W rezultacie czas niezbędny do wymiany fluorescencyjnej świetlówki na lampę liniową LED uległ zasadniczemu skróceniu – z ponad 20 minut do zaledwie kilku sekund.

– Analizowaliśmy wszystkie etapy procesu wymiany świetlówek fluorescencyjnych na świetlówki LED, starając się wyeliminować kwestie zniechęcające administratorów obiektów i instalatorów do przejścia na nową technologię. Odkryliśmy, że kluczowe znaczenie ma w tym przypadku szybkość i łatwość wymiany – mówi Rene van Schooten, dyrektor generalny segmentu Źródła Światła i Elektronika w dziale Philips Lighting.

Według szacunków firmy Philips obecnie na świecie zainstalowanych jest 12 miliardów gniazd liniowych świetlówek fluorescencyjnych. Liniowe świetlówki fluorescencyjne zasilane prądem o wysokiej częstotliwości (HF) z elektronicznymi sterownikami to obecnie najczęściej spotykany typ oświetlenia wykorzystywany w sklepach, biurach i w obiektach przemysłowych. Stwarza to ogromne możliwości w zakresie oszczędności energii i kosztów. Zastąpienie tradycyjnych świetlówek fluorescencyjnych lampami liniowymi LED pozwoliłoby zmniejszyć zużycie energii o równowartość łącznej produkcji 210 średniej wielkości elektrowni, a tym samym ograniczyć koszt jej zakupu o 42 mld euro.

Innowacyjny system InstantFit firmy Philips to prawdziwy przełom ma rynku świetlówek diodowych, tj. lamp liniowych LED (TLED). Niedawno, w kwietniu 2013 r., firma Philips poinformowała o skonstruowaniu bardzo energooszczędnej lampy na świecie przeznaczonej do oświetlenia ogólnego. Firma Philips zaprezentowała emitujący wysokiej jakości białe światło prototyp diodowego zamiennika świetlówki liniowej o skuteczności świetlnej 200 lm/W (w porównaniu z 100 lm/W dla oświetlenia fluorescencyjnego). Wysoka skuteczność świetlna lampy nie wpływa negatywnie na jakość emitowanego światła.

Diodowe zamienniki świetlówek Philips InstantFit LED trafiły do sprzedaży w pierwszym kwartale 2014 r.