płatność mobilna

Polski Standard Płatności to firma zrzeszająca sześć największych banków Polsce. Spółka otrzymała właśnie zielone światło od UOKiK na wdrożenie innowacyjnego system płatności mobilnej zarówno w sklepach stacjonarnych oraz e-commerce.

Już niedługo polscy e-klienci będą mieli możliwość płacenia za pomocą nowej platformy mobilnej. Polski Standard Płatności to spółka joint venture która zrzesz takie banki jak: PKO Bank Polski, Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, Bank Zachodni WBK, oraz  mBank. Pomysł został zaprezentowany 4 lipca 2013 i został okrzyknięty rewolucyjnym. A to dlatego, ze konkurujące ze sobą banki połączyły siły aby stworzyć jedną spójna platformę przeznaczoną do płatności mobilnych.

Zielone światło od UOKiK

Pod koniec czerwca 2014 Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w zeszłym tygodniu wyraził zgodę na powstanie aplikacji mobilnej. Robert Kamiński, dyrektor Departamentu Kontroli Koncentracji UOKiK skomentował:

„Zwróciliśmy uwagę na pozytywne aspekty planowanej koncentracji. Może ona  przyczynić się do powstanie jednolitego standardu rynkowego, którego brak jest jedną z głównych barier rozwoju płatności mobilnych w Polsce. Takie transakcje będą mogły wówczas stać się alternatywą dla płatności kartami, a tym samym wpłynąć na obniżenie kosztów zakupów realizowanych przy użyciu płatności bezgotówkowych.”

Zalety oraz działanie aplikacji

Program ma na celu stworzenie jednolitego systemu dla wszystkich konsumentów bez znaczenia w którym banku mają konto oraz jakie transakcje bezgotówkowe chcą wykonać. „Użytkownicy systemu będą mogli płacić telefonem zarówno w sklepach tradycyjnych, jak i internetowych, korzystać z bankomatów oraz przelewać środki na numer telefonu odbiorcy, bez względu na to, z którym bankiem są związani.” – podają twórcy platformy.

Takie rozwiązanie pozwoli detalistom na wykorzystywanie jednego systemu płatności zarówno w sklepie online jak i w tym tradycyjnym, a konsumentom da pełną swobodę korzystania z jednej aplikacji do wielu czynności bankowych, najciekawiej zapowiada się możliwość przelewów tylko za pomocą nr telefonu co jest nowością na polskim rynku.

Brak ukrytych opłat

Kolejną zaleta aplikacji jest wyeliminowanie dodatkowych ukrytych kosztów oraz stawek kartowych: „Ze względu na innowacyjny charakter projektu oraz niższe od obowiązujących stawek kartowych koszty funkcjonowania, wpłynie pozytywnie na obrót bezgotówkowy, a przez to na efektywność gospodarczą.”

Podobne projekty są już wprowadzane w całej Europie, natomiast tylko w Polsce banki zjednoczyły się w celu stworzenia spójnej platformy: „Ze względu na wyjątkowe korzyści dla konsumentów oraz firm, próby zbudowania podobnych standardów podjęto już m.in. w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, jednak zaangażowane w ich powstanie były firmy spoza sektora finansowego, głównie telekomunikacyjne oraz sieci handlowe.”

polski standard płatności
Strona WWW spółki