Ewa Bobkowska, prezes zarządu P.A. Nova SA.
Ewa Bobkowska, prezes zarządu P.A. Nova SA.

– Założeniem inicjatywy JESSICA jest rekultywacja terenów zdegradowanych, poprzemysłowych. Galeria Galena w Jaworznie powstaje na 6 ha błotnistego, pokopalnianego terenu. W ramach inwestycji przeprowadziliśmy szereg ekspertyz geologicznych z Wydziałem Geodezji i Kartografii Politechniki. Obecnie na budowie firma Keller prowadzi prace związane z wzmocnieniem terenu. Cały koszt wzmocnienia gruntu to około 10 mln zł – mówi Ewa Bobkowska, prezes zarządu P.A. Nova SA.

P.A. Nova SA ma podpisany kredyt na kwotę 72 mln zł na realizację Galerii Galena z bankiem BOŚ SA. z unijnej inicjatywy JESSICA.

– Całym funduszem JESSICA zarządza Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), który przeprowadził przetarg na obsługę środków w danym województwie. Bank BOŚ SA wygrał przetarg na rozdysponowanie środkami w trzech województwach. Dla nas bezpośrednim partnerem przy uzyskaniu kredytu z inicjatywy JESSICA był właśnie Bank BOŚ SA. Odpowiednio skonstruowany projekt z uwypukleniem czynników prospołecznych spełnił warunki JESSICA. Kredyt nie ma żadnych prowizji przygotowawczych, a oprocentowanie to WIBOR minus 2,5 proc., ale nie mniej niż 1 proc. Województwo śląskie otrzymało do rozdysponowania kwotę 280 mln zł, z czego my otrzymaliśmy 72 mln zł – dodała Ewa Bobkowska.

Galeria Galena to pierwsze centrum handlowo-rozrywkowe powstające na terenie miasta Jaworzna – ostatniego prawie 100-tys. miasta w Polsce bez galerii handlowej. Powstaje ona przy ul. Grunwaldzkiej, w pobliżu ścisłego centrum miasta na obszarze prawie 6,2 ha powierzchni. Będzie to miejsce spędzania wolnego czasu z salami rozrywki dla dzieci, centrum zakupów i strefa rozrywkowo-rekreacyjna z wielosalowym kinem. Całkowita powierzchnia najmu to 30 tys. mkw., ponad 100 lokali handlowo-usługowych i około 900 miejsc parkingowych.

P.A. Nova jest wystawcą jesiennej edycji Shopping Center Forum 2014. Spółka na stoisku 2.3 zaprezentuje projekt centrum handlowego Galeria Galena w Jaworznie.