Przestrzeń coworkingowa, Regus
Przestrzeń coworkingowa, Regus

Stworzenie przestrzeni coworkingowej w centrum handlowym może być dobrym sposobem na zagospodarowanie niewynajętej powierzchni, a także zwiększenie funkcjonalności samego obiektu. Zwłaszcza, że liczba mobilnych pracowników stale rośnie.

Przestrzenie coworkingowe, czyli ogólnodostępne biura, z których najczęściej korzystają osoby samozatrudnienie, tzw. wolni strzelcy, albo osoby nie chcące pracować same w domu, nie są niczym nowym. Nowością jest natomiast tworzenie takich miejsc w centrach handlowych.

Firma Regus, największy na świecie dostawca elastycznych rozwiązań w zakresie miejsc pracy, postanowił stworzyć takie miejsca w trzech centrach handllowych zlokalizowanych w Wielkiej Brytanii. Pomieszczenia, wyposażone w pełny sprzęt biurowy i dsotęp do internetu, będą miały od 400 do 600 mkw. powierzchni. Zdaniem przedstawicieli Regus, korzystać z nich będą nie tylko osoby odwiedzające centrum handlowe i muszące załatwić pilną służbową sprawę, ale także osoby na co dzień korzystające z przestrzeni coworkingowych. Atutem biura zlokalizowanego w centrum handlowym będzie m.in. znacznie łatwiejsze znalezienie miejsca parkingowego.

– Być może centrum handlowe wydaje się dziwnym miejscem do pracy, ale w rzeczywistości to właśnie tutaj widzimy największe zapotrzebowanie na tego typu powierzchnie biurowe. W dobie mobilnego pracownika, zaciera się granica między pracą, a czasem wolnym. Ludzie chcą pracować tam, gdzie jest im w danym momencie najwygodniej – uważa Phil Kemp, Global Managing Director of Regus Third Place.

Okazuje się, że na taki sam pomysł wpadł zarząd centrum outletowego Factory Kraków, o czym informowaliśmy już wcześniej na łamach naszego portalu. W lokalu coworking zlokalizowanym w  Factory Kraków udostępnione zostały 24 stanowiska pracy, umożliwiające podłączenie do prądu np. laptopa oraz z darmowym dostępem do Wi-Fi. Przestrzeń coworking w Factory jest udostępniona bezpłatnie. Można z niej korzystać bez ograniczeń codziennie, w godzinach otwarcia centrum.

– Biura coworkingowe to także istotne miejsce dla kobiet, które wychowują dzieci i pracują na zlecenia w swoich domach. Ich życie cechuje nieregularność, a rytm wynika z tego, na co mogą sobie pozwolić, chcąc łączyć obowiązki zawodowe z wychowaniem dzieci – mówi Anna Kusior, koordynator ds. marketingu w Factory Kraków.

Factory Kraków
Factory Kraków