Antony Cowen, dyrektor generalny Jatomi Fitness Group
Antony Cowen, dyrektor generalny Jatomi Fitness Group

Antony Cowen, dyrektor generalny Jatomi Fitness Group, która rozwija w Polsce sieć klubów fitness, opowiada w rozmowie z Retailnet o potencjale tego rynku, różnicach w prowadzeniu biznesu w Polsce i Wielkiej Brytanii, a także planach inwestycyjnych na najbliższe miesiące.

Mając 26 lat Antony Cowen otworzył w Wielkiej Brytanii swoją pierwszą restaurację, która odniosła wielki sukces. Był także dyrektorem operacyjnym największej na świecie, będącej w prywatnym posiadaniu sieci Fitness First. Obecnie rozwija w Polsce sieć klubów fitness Pure Jatomi oraz projekt swojej żony – punkty gastronomiczne Justyna’s secret recipes.

Jak Państwa model biznesowy uwzględnia specyfikę naszego rynku – np. siłę nabywczą konsumentów?

– Miesięczna opłata dla klientów w Polsce jest niższa i wynosi 33 euro – w Wielkiej Brytanii wynosi ona 54 funty. Natomiast koszty prowadzenia biznesu są bardzo podobne. Żeby otworzyć nowy klub trzeba ok. 3,5 miliona Euro. W Polsce są niższe płace ale my zmodyfikowaliśmy brytyjski model i zatrudniamy więcej personelu.

Jakie najlepsze doświadczenia z polskiego rynku przenosicie na inne rynki, gdzie rozwija się Pure Jatomi?

– Biurokracja w Polsce jest bardzo ciekawym zjawiskiem. Po otwarciu wielu klubów w Anglii było to dla mnie na początku w Polsce dość denerwujące doświadczenie. Tu nie można otworzyć klubu bez szczegółowego projektu z naniesieniem każdej suszarki do włosów. Później na tym wszystkim trzeba uzyskać odpowiednie pieczątki. W Wielkiej Brytanii to wszystko idzie znacznie szybciej – dlatego otwiera się kluby bez większego namysłu i dlatego można popełnić wiele błędów. W Polsce jest czas na przemyślenie wszystkich szczegółów.

Które miasta są interesujące dla Pure Jatomi pod względem możliwości rozwoju?

– Miasta, gdzie sprawdzi się nasz model powinny mieć 100-150 tys. mieszkańców. Oczywiście najbardziej interesują nas największe miasta, ale jesteśmy także w Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Płocku, Lubinie i Lublinie.

Jakie są najbliższe otwarcia i plany rozwoju sieci?

– Otwieramy kolejny klub w Istambule. W Polsce 1 października otwieramy się w Magnolia Park. Niedawno otworzyliśmy piąty klub w Czechach. Jesteśmy też aktywni w Malezji i Indonezji. Jeśli chodzi o Polskę to kolejne otwarcia planujemy w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i może w Łodzi.