Zakupy z tabletem

Zakupy z tabletem

Firma Philips opracowała nowy system oświetlenia dla powierzchni handlowych, który łączy się bezpośrednio ze smartfonami i tabletami klientów. Inteligentne oświetlenie LED wysyła osobie spacerującej po sklepie np. informacje z najlepszymi ofertami cenowymi w jej najbliższym zasięgu.

Dzięki temu systemowi korzysta nie tylko sam klient, ale także najemca. Właściciele sklepów zyskują możliwość zwiększenia lojalności klientów i poziomu sprzedaży poprzez profilowanie dostarczanych informacji i oferowanie konsumentom kuponów rabatowych optymalnie dostosowanych do ich potrzeb. Dodatkowym atutem jest energooszczędne oświetlenie LED zapewniające większe natężenie światła przy mniejszym zużyciu energii.

– Zaletą tego systemu jest brak konieczności zakupu, instalacji i obsługi dodatkowych nadajników lokalizacyjnych. Rolę takich nadajników pełnią licznie rozlokowane w całym sklepie oprawy oświetleniowe – mówi Gerben van der Lugt z Philips Lighting.

Technologia Philips wykorzystuje zainstalowane w sklepie inteligentne oświetlenie LED, by za pośrednictwem specjalnej, udostępnionej do pobrania aplikacji przekazywać na smartfon klienta informacje dobierane na podstawie jego lokalizacji. Za sprawą komunikacji między aplikacją a oświetleniem kupujący zyskuje dostęp do informacji i ofert specjalnych właściwych dla miejsca, w którym się aktualnie znajduje.

Mechanizm działania systemu wykorzystuje gęsto rozmieszczone oprawy oświetleniowe, które nie tylko emitują światło, ale również pełnią funkcję siatki pozycjonującej. Każda z opraw jest identyfikowalna i może zakomunikować swoją pozycję aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym kupującego, który przemieszczając się wzdłuż półek, aktywuje usługi bazujące na lokalizacji, otrzymując informacje precyzyjnie dobrane do miejsca, w którym się aktualnie znajduje. Komunikacja ze smartfonem odbywa się w oparciu o technologię Visual Light Communications.

Oprawy łączące się urządzaniami mobilnymi zostały zaprezentowane w centrum badawczo-rozwojowym firmy Philips w Eindhoven w Holandii.