visa e-commerce sprzedaż

Od początku lipca 2014 obowiązywać zaczęły nowe, niższe stawki opłat interchange przy płatnościach kartami. Na zmianach najbardziej zyskają sprzedawcy internetowi.

Obniżenie skali interchange niesie znaczące zmiany dla sklepów internetowych, ponieważ dla nich skala obniżki jest największa. Dla e-detalistów, przy płatnościach zweryfikowanych przez Vise (verified by Visa) stawka interchange zmniejsza się z 1,6% aż do maximum 0,5% w przypadku kart debetowych. W przypadku kart kredytowych stawka zmniejszy się z 1,45%. W przypadku transakcji innych niż weryfikowane przez Vise, stawki mogą zmniejszyć się z 1,9% w przypadku kart debetowych (1,6% w przypadku kredytowych).  Zgodnie ze znowelizowaną ustawą żadna stawka interchange nie może wynosić więcej niż 0,5%.

Branża e-commerce zyska najwięcej

Jak twierdzi Joanna Erdman z mBank „Po spadku stawek interchange będą się upowszechniać płatności kartą w sklepach internetowych, bo będzie to dla nich tańsze narzędzie niż płatności pay by link. Już widać na rynku zwiększone zainteresowanie tym typem płatności w e-sklepach.”

Przy tak niskich stawkach możemy się więc spodziewać ze pay by link (płatność za pomocą przelewu bankowego) będzie rzadziej wybierana przez konsumentów jako preferowana forma płatności.

Visa Europe chce aby obniżona ponad dwukrotnie stawka interchange spowodowała obniżenie prowizja jaką detaliści zapłacą firmą rozliczeniowym. To z kolei spowoduje większą chęć przyjmowania płatności kartą, oraz większy obrót bezgotówkowy.

„Mamy nadzieję, że tak znacząca obniżka opłaty interchange, płynącej do banków z tytułu akceptacji wydanych przez nie kart Visa, przełoży się na niższe koszty dla detalistów, a tym samym większą dostępność usługi. Każdy detalista rozpoczynający akceptację kart powinien otrzymać zadowalającą go ofertę opartą o nową stawkę 0,5%, a detaliści już je przyjmujący będą mogli uzyskać korzystniejsze stawki i bardziej promować płatności kartami” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe. „

 Nowa era płatności

Obniżenie stawek ma już swojego pierwszego zwolennika, sieć Biedronka, która ostatnio ogłosiła że zainstaluje terminale we wszystkich sieciach swoich supermarketów.

„Uważamy, że nowa struktura opłat interchange Visa w połączeniu z naszymi niskimi kosztami przetwarzania i rozliczania transakcji oraz niskimi opłatami marketingowymi, które zasilają Fundusz Rozwoju Rynku, pozwoli agentom rozliczeniowym w Polsce przedstawiać detalistom w odniesieniu do kart Visa atrakcyjne warunki współpracy” – podusmowała Małgorzata O’Shaughnessy.