IKEA, Altona, Hamburg
IKEA, Altona, Hamburg

W Hamburgu otwarty został pierwszy sklep IKEA zlokalizowany w centrum miasta. To pilotażowy program, który jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby i oczekiwania konsumentów.

Dotychczas, charakterystyczne żółto-niebieskie sklepy meblowe szwedzkiej marki spotkać można było jedynie na obrzeżach miast. To już nieaktualne. W Hamburgu otwarty został właśnie sklep, który znajduje się w centralnej części dzielnicy Altona.

Nowo otwarty sklep ma 18,000 mkw. powierzchni, czyli o ok. 20 proc. mniej niż klasyczny market IKEA. Mniejszy nie znaczy jednak tańszy. Inwestycja pochłonęła ponad 80 mln euro, podczas gdy budowa sklepu na obrzeżach miasta to wydatek rzędu 50 mln euro.

– To kosztowny eksperyment, ale chcemy sprawdzić, jak nowy koncept zostanie przyjęty przez konsumentów. Wiemy, że coraz więcej osób świadomie rezygnuje z używania samochodów. To odpowiedź na ich potrzeby – mówi Johannes Ferber, dyrektor ds. ekspansji IKEA w Niemczech. – Inwestycje w Hamburgu traktujemy to jako program pilotażowy, zanim zdecydujemy się na otwarcia kolejnych sklepów w centrach innych miast – dodaje.

IKEA posiada łącznie 356 sklepów zlokalizowanych w 44 krajach na całym świecie. W samych tylko Niemczech działa 48 sklepów szwedzkiej marki. Celem spółki jest osiągnięcie do 2020 roku globalnych obrotów na poziomie 50 mld euro.

W Polsce IKEA posiada sieć 8 sklepów zlokalizowanych w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu.

Inter Ikea Centre Group Poland jest wystawcą jesiennej edycji Shopping Center Forum 2014. Jesienna edycja SCF odbędzie się w dniach 17–18 września w warszawskim Centrum EXPO XX. Więcej informacji na temat Forum.