Stary Browar
Stary Browar

Nasycenie powierzchnią handlową w Poznaniu wynosi 751 mkw. na 1 tys. mieszkańców i jest drugim najwyższym, po Wrocławiu, wśród ośmiu największych aglomeracji. Obecnie w budowie są dwa centra handlowe o łącznej powierzchni najmu 16 tys. mkw., a na etapie przygotowania do budowy jest nowy obiekt handlowy Łacina o łącznej powierzchni najmu około 100 tys. mkw. – wynika z publikacji firmy Colliers International „Centra handlowe w Poznaniu I poł. 2014”.

– Poznański rynek handlowy jest bardzo urozmaicony. Istnieją tu różne formaty obiektów handlowych: śródmiejskie centra handlowo-rozrywkowe, duże parki handlowe, wolnostojące hipermarkety oraz centrum wyprzedażowe. Współczynnik pustostanów w Poznaniu wynosi 4,8 proc., a w związku z realizacją nowych obiektów handlowych utrzymać się może niewielki trend wzrostowy – mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.

W Poznańskich centrach działa blisko 1740 sklepów. Najliczniejszą grupę najemców stanowią sklepy z sektora mody (29 proc.) oraz usług (12 proc.). Dobrze reprezentowane są sektory: restauracje i kawiarnie (10 proc.) oraz zdrowie i uroda (7 proc.). W poznańskich centrach handlowych licznie występują sklepy sieci: Rossmann, Inglot, Sephora, Yves Rocher, Vision Express (zdrowie i uroda), Reserved, H&M, Carry, Big Star, Promod, Triumph i Solar (moda), Apart i Yes (biżuteria) oraz Inmedio i Empik (multimedia).

Rynek poznański rozwijał się systematycznie od połowy lat 90-tych. Dominującym formatem są tradycyjne centra handlowe, które stanowią 85 proc. całości zasobów. Sztandarowym centrum handlowym w Poznaniu jest Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar o łącznej powierzchni najmu ponad 47 tys. mkw. Obiekt znajduje się w centrum miasta i łączy w sobie część handlową, biurową, gastronomiczną oraz hotelową. Obiekty duże (50 tys.– 31 tys. mkw.) i bardzo duże (powyżej 50 tys. mkw.), to aż 74 proc. wszystkich zasobów rynku centrów handlowych w Poznaniu.

Colliers International jest globalną firmą doradczą działającą w obszarze rynku nieruchomości komercyjnych. Posiada sieć 485 biur w 63 krajach zatrudniającą ponad 15 800 pracowników. Colliers doradza najemcom komercyjnym, właścicielom nieruchomości oraz inwestorom.