Market sieci Biedronka
Market sieci Biedronka, fot. Philips Lighting

Konsumenci nie są skłonni do kompromisów w kwestii świeżości kupowanych artykułów żywnościowych. Dotyczy to w szczególności mięsa i wędlin. Nawet nieznaczne przebarwienia widoczne na ich powierzchni powodują, że produkty te zalegają w chłodziarkach. Choć przebarwienia na krojonym mięsie powstałe na skutek działania światła nie wynikają z braku higieny ani nie stanowią zagrożenia zdrowotnego, mogą zniechęcać klientów do zakupu i skutkować koniecznością utylizacji dużych partii towaru. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są nie tylko straty ponoszone przez właścicieli sklepów spożywczych, ale również marnowanie się żywności.

Zdaniem specjalistów ds. oświetlenia z firmy Philips zwykle mniej apetyczny i atrakcyjny dla konsumentów wygląd towarów eksponowanych w ladach chłodniczych jest efektem działania światła o niewłaściwie dobranych parametrach. Aby wyeliminować problem niekorzystnych skutków ekspozycji żywności na światło, firma Philips opracowała gamę produktów oświetleniowych LED Rose Food, które dzięki zoptymalizowanemu spektrum światła spowalniają proces powstawania przebarwień i pozwalają przez dłuższy czas zachować świeży wygląd mięsa i wędlin eksponowanych na półkach sklepowych. W porównaniu z konwencjonalnymi sodowymi lampami wyładowczymi (SDW-T) ich zastosowanie umożliwia wydłużenie czasu ekspozycji towarów nawet o 30 procent.

Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że za powstawanie odbarwień na powierzchni świeżego mięsa odpowiada wypadkowa takich czynników jak spektrum światła, jego natężenie i czas ekspozycji. Wyniki badań nie potwierdziły tezy o korzyściach ze stosowania filtrów UV lub filtrów wzmacniających światło czerwone. Obniżają one intensywność oświetlenia i zmniejszają widoczność przebarwień, lecz nie przeciwdziałają ich powstawaniu. Potwierdzają to wyniki badań laboratoryjnych prowadzonych w warunkach rzeczywistych, tj. w supermarketach holenderskiej sieci Plus. Wykazano w nich, że zwiększenie natężenia oświetlenia zazwyczaj przekłada się na krótszy okres ekspozycji świeżego mięsa.

Zastosowanie rozwiązań Philips LED Rose Food o zoptymalizowanym spektrum światła pozwala obniżyć intensywność oświetlenia lad chłodniczych przy zachowaniu atrakcyjnego i apetycznego wyglądu świeżego mięsa i wędlin. Daje to projektantom oświetlenia wiele nowych możliwości zaprezentowania walorów artykułów spożywczych w handlu detalicznym. Dostępna w sprzedaży gama produktów LED Rose Food obejmuje oprócz opraw do oświetlenia ogólnego także reflektory, oprawy zwieszakowe i typu downlight.