Philip Clarke, Tesco
Philip Clarke, Tesco

Philip Clarke z dniem 1 października 2014 roku zrezygnuje z funkcji prezesa zarządu brytyjskiej sieci handlowej Tesco. Po jego rezygnacji stanowisko prezesa zarządu obejmie Dave Lewis, dotychczas związany z firmą Unilever.

Philip Clarke sprawował funkcję kierowniczą w Tesco od 2011 roku. Zmiany personalne są związane z kłopotami z jakimi boryka się sieć Tesco. Jak poinformowano w komunikacie, aktualne warunki handlowe są trudniejsze niż spodziewał się zarząd i spółka spodziewa się niższego zysku handlowego po pierwszym półroczu 2014 roku niż zakładano.

– Biorąc pod uwagę ogromne wyzwania, które stanęły przede mną w ciągu ostatnich kilku lat, myślę, że jest to właściwy moment, aby przekazać odpowiedzialność i cieszę się, że Dave Lewis zgodził się dołączyć do nas. Dave pracował z Tesco, bezpośrednio lub pośrednio, przez wiele lat i jest dobrze znany w branży. Zrobię wszystko co w mojej mocy, by wspierać go w kierowaniu firmą – powiedział Philip Clarke.

Dave Lewis będzie pierwszą osobą w historii sieci Tesco, która obejmie funkcję prezesa zarządu, nie będąc wcześniej związana ze spółką.

Dave Lewis jest był związany z Unilever od 1987 roku po ukończeniu Business Studies at Trent business School w Nottingham. W ciągu prawie 28 lat Dave pracował w na różnych stanowiskach w Europie, Azji i obu Amerykach.

Tesco w Polsce tworzy sieć około 450 sklepów Tesco, które zatrudniają około 28 tys. osób.