allegro strategia online

Serwis aukcyjny Allegro nie zwalnia tempa. W pierwszym półroczu 2014 roku na platformie Allegro sprzedało się 125 mln przedmiotów. W serwisie wystawiono ponad 290 mln ofert co stanowi 21% wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Najwyraźniejszym trendem jest wzrost udziału transakcji mobilnych.

Zakupy mobilne w natarciu

Pod koniec pierwszego półrocza zakupy z użyciem aplikacji mobilnej rosły w tempie 175% rok do roku. Dzięki wprowadzonym w tym półroczu zmianom obrót w kanale mobilnym wzrósł na iOS o 23% a na Androidzie aż o 35%. Z kolei liczba transakcji zwiększyła się odpowiedni o 27% i 31%.

Aż 90% ofert wystawionych zostało w opcji Kup Teraz, pozostałe 10% to licytacje. Ponad 93% sprzedanych przedmiotów było nowych.

 

Powiększ obraz

pierwsze polrocze 2014 allegro

Zmienny rynek elektroniki

Stabilizuje się rynek tabletów. Po ogromnych wzrostach na przełomie 2012 i 2013 widać uspokojenie rynku (miesięcznie sprzedaje się około 14 000 tabletów). Największą popularnością cieszą się tablety firmy Samsung – sprzedaje się ich dwa razy więcej niż urządzeń Apple.

Pomimo pojawienia się w zeszłym roku konsol nowej generacji ciągle najpopularniejszą konsolą jest Xbox 360. Wynika to z niskiej ceny konsol poprzedniej generacji (około 600 zł za konsolę podczas gdy konsole nowej generacji kosztują około 1700zł) i zdecydowanie większej liczby dostępnych gier.

Kupujemy za to coraz mniej aparatów fotograficznych – spadek zainteresowania zakupem aparatów fotograficznych wynika z upowszechnienia się coraz lepszych aparatów w telefonach komórkowych i odchodzenia od tradycyjnych aparatów.

Jeśli chodzi i komórki to najchętniej kupujemy tzw. „flagowce” poszczególnych marek oraz telefony ze średniej półki (500-800 złotych).

Być jak Rafał Majka

Rower był jednym z najczęściej wyszukiwanych produktów na całym Allegro w pierwszym półroczu 2014. Kategoria „Rowery” wzrosła o 25% w porównaniu do pierwszego półrocza roku ubiegłego i w tym okresie sprzedało się niemal 110 000 jednośladów.

Rosną również ceny rowerów. Nie kupujemy już tanich jednośladów za 300, 400 zł. W tej chwili cena oscyluje w okolicy 700-1000 zł. Jeszcze kilka lat temu nie przywiązywaliśmy większej wagi do tego, jaki typ roweru kupujemy – podstawowym kryterium wyboru była najczęściej cena. Obecnie coraz częściej dobieramy rower do swoich potrzeb, a to wpływa na wzrost sprzedaży rowerów miejskich i turystycznych (trekkingowych). Większą popularnością cieszą się też rowery elektryczne.

Warto też wspomnieć o produktach i wszelkich akcesoriach do biegania. Kategoria bieganie jest najszybciej rozwijającą się kategorią w dziale Sport. W pierwszym półroczu wrosła ona aż o 53% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej.

Modne dresy i spódniczki

W ciągu ubiegłego półrocza wśród „Odzieży damskiej” znacząco wzrosła sprzedaż w kategorii Spódnice i Spódniczki (11,5%) oraz „Dresy” (9,2 %). Wśród damskich okryć wierzchnich częściej sięgamy po kurtki niż płaszcze. Wśród obuwia damskiego najczęściej na Allegro kupowane jest obuwie sportowe, zwłaszcza tenisówki.