Eduard Zehetner, prezes zarządu Immofinanz Group
Eduard Zehetner, prezes zarządu Immofinanz Group

O współpracy deweloperów z samorządami przy realizacji inwestycji handlowych i zwiększonym zainteresowaniu inwestorów nieruchomościami w mniejszych miastach redakcja Retailnet rozmawia z Eduardem Zehetnerem, prezesem zarządu Immofinanz Group.

Czy obowiązujące przepisy z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego są przyjazne dla budowy obiektów handlowych w centrach miast?

Generalnie nasza współpraca z władzami lokalnymi układa się bardzo dobrze, ponieważ realizowane przez nas projekty handlowe wpływają korzystnie na dane miasto, chociażby ze względu na generowanie nowych miejsc pracy. W odniesieniu do ustawodawstwa, do tej pory nie dostrzegliśmy żadnych charakterystycznych, faworyzujących kogokolwiek elementów. Doświadczenie pokazuje, że nam, jako Immofinanz Group, łatwiej jest kupić działkę od prywatnych właścicieli.

Czy inwestycje takie należy traktować jako konkurencyjne dla lokalnego handlu i ulic handlowych – czy wręcz odwrotnie, jako motor rozwoju dla okolicznego handlu?

Inwestycje w mniejszych miastach powinny być zawsze realizowane na zasadzie oferty uzupełniającej podaż już istniejącą w danym miejscu. Poprzez udostępnianie nowoczesnych obiektów handlowych w mniejszych aglomeracjach możemy uniknąć odpływu części siły nabywczej do większych miast, co tym samym może przyczynić się do utrzymania miejsc pracy w danym mieście. Dobrym przykładem w tym zakresie jest nasza sieć Stop.Shop. oraz aktualnie realizowana, druga z naszych koncepcji handlowych – Vivo!. W obu przypadkach obiekty handlowe powstają w mniejszych miastach i dla obu tych formatów Polska stanowi rynek, na którym planujemy ich dalszą ekspansję.

Immofinanz Group będzie wystawcą jesiennej edycji Shopping Center Forum 2014. Podczas targów na stoisku 4.9. firma zaprezentuje m.in. Centrum Handlowe Tarasy Zamkowe w Lublinie oraz Centrum Handlowe Vivo! w Stalowej Woli.