Kraków Plaza
Kraków Plaza

Francuski Klepierre i holenderski Corio ogłosiły plany wejścia w spółkę. Zgodnie z umową, Klepierre przejmie 100 proc. akcji Corio i tym samym stanie się głównym graczem na europejskim rynku centrów handlowych.

Transakcję wspierają główni udziałowcy Klepierre – BNP Paribas i Simon Property Group, a także główny udziałowiec Corio – fundusz ABP. Po połączeniu wartość wszystkich nieruchomości spółki wyniesie 21 mld euro, a w jej portfolio znajdą się łącznie 182 centra handlowe w całej Europie. Obecnie największym portfolio nieruchomości, wartym 25,6 mld euro, może pochwalić się Unibail-Rodamco.

Grupa kapitałowa Klepierre jest właścicielem dużych obiektów handlowych w 13 krajach Europy. W Polsce posiada 7 centrów handlowo-rozrywkowych: Sadyba Best Mall w Warszawie, Poznań Plaza, Lublin Plaza, Ruda Śląska Plaza, Sosnowiec Plaza, Kraków Plaza oraz Rybnik Plaza, które są zarządzane przez spółkę Klepierre Management Polska sp. z o.o. Większość centrów handlowych jest zlokalizowana w centralnych punktach miasta i łączy rozrywkę, handel i usługi.

Klepierre specjalizuje się w nieruchomościach komercyjnych oferując pełen zakres usług zarządzania aktywami centrów handlowych i obiektów komercyjnych. Usługi te obejmują etap projektu, długoterminowe administrowanie aktywami, zarządzanie nieruchomościami oraz obsługę techniczną. Założone w 1956 r., Klepierre posiada doświadczenie ponad stu zrealizowanych projektów deweloperskich każdej wielkości w centrach miast i na ich przedmieściach.

Jako największy operator centrów handlowych w Europie działający w 10 krajach poprzez sieć przedstawicielstw lub spółek joint venture, grupa Klepierre zarządza 400 centrami handlowymi. Klepierre jest najstarszym deweloperem centrów handlowych we Francji.

Corio jest wiodącym europejskim deweloperem specjalizującym się w budowie, rozbudowie i zarządzaniu centrami handlowymi. Obecnie prowadzi działalność w 7 krajach – we Włoszech, Holandii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii i Turcji. W portfolio firmy znajduje się 57 centrów handlowych, w których działa ponad 5000 sklepów.