Wszyscy kupujący w e-sklepach mają prawo zwrócić towar bez podania przyczyny Według raportu przygotowanego przez portal kodyrabatowe.pl polscy konsumenci najczęściej zwracają w e-sklepach odzież a najrzadziej książki.

Ubrania w sklepach online zwraca ponad 28% procent konsumentów. Na drugim miejscu znalazła się elektronika, tutaj co piaty produkt wraca z powrotem do magazynu. Co więcej. Polacy zwracają też 12% kosmetyków nabytych online. W zdecydowanie najlepszej sytuacji są księgarnie internetowe. Tylko trzy książki na 100 zostają odesłane przez klientów.

zwroty e-commerce kategorie

„Wysoki procent zwrotów odzieży ma dwie główne przyczyny. Trudność w znalezieniu ubrania w idealnym rozmiarze i wardrobing, czyli “wypożyczanie” ubrań w sklepie na jedną okazję. Na świecie powstają dziesiątki startupów, które mają za zadanie uporać się z tym problemem, bo każde usprawnienie w tym zakresie liczy się w dziesiątkach milionów dolarów. O ile nie znaleziono jeszcze sposobu na ukrócenie traktowania sklepu jak wypożyczalni, o tyle rozwiązania podpowiadające idealny strój już przynoszą efekty i w najbliższym czasie mogą być dostępne również w Polsce. -wyjaśnia Kamil Brożek z portalu Kodyrabatowe.pl.

Od grudnia 2014 zwrot towaru ma być jeszcze łatwiejszy za sprawą nowej dyrektywy Unii Europejskiej. Wydłuża ona prawo do oddania towaru bez podania przyczyny do 14 dni. Z 6 do 12 miesięcy zostanie wydłużony okres „domniemania niewinności” klienta.

Oznacza to, że przez rok od zakupu to sprzedający ma udowodnić, że dostarczono towar zgodny z zawartą umową. Przy zwrocie towaru to właściciel sklepu zostanie obciążony kosztem wysyłki, a jedynym udogodnieniem dla niego będzie możliwość odliczenia kosztów amortyzacji towarów przy zwrocie gotówki.

Badanie dokonano na podstawie ponad 30 tys. transakcji w polskich sklepach internetowych w okresie styczeń 2013 – maj 2014. Portal kodyrabatowe.pl jest częścią grupy International Coupons, do której należą portale z kodami rabatowymi z 20 krajów świata.