Bogdan Górski
Bogdan Górski

Rozmowa z Bogdanem Górskim, prezesem Przedsiębiorstwa Budowlanego Górski, które realizuje obecnie wielkopowierzchniową Galerię Metropolia w Gdańsku.

Został Pan wyróżniony tytułem Biznesmen 25-lecia Pomorza. Jaka była droga do miejsca w którym się Pan znajduje dziś?

Bogdan Górski: Początki naszej firmy sięgają lat osiemdziesiątych. Przez ponad 30 lat, z niewielkiej firmy rodzinnej, udało się stworzyć prężną i wiodącą na rynku pomorskim firmę deweloperską. Dziś zatrudniamy ponad 200 osób, wybudowaliśmy kilka tysięcy mieszkań, myślę, że to może być miarą sukcesu. Oczywiście bywały chwile lepsze i gorsze, ale co bardzo ważne, nigdy nie zwątpiłem, że to co robię ma sens.

Jednak droga do sukcesu bywa wyboista. Pewnie nie zawsze wszystko szło po Pana myśli?

– Na trudne chwile, niestety, też trzeba być przygotowanym. Moja firma, działając tyle lat na rynku, wypracowała sobie przede wszystkim dobre imię i zaufanie klientów, i to właśnie są nasze priorytety. W tej branży nie ma miejsca na niedociągnięcia. Jeżeli raz stracisz zaufanie klienta, trudno je później odbudować. Nie możemy sobie na to pozwolić.

Ostatni rok wydaje się jednak przełomowy dla Pana firmy. Rozpoczął Pan realizację dużego przedsięwzięcia, budowę Galerii Metropolia. PB Górski jest generalnym wykonawcą i zarazem inwestorem tego projektu. To nowy rozdział w historii firmy?

– Powstająca Galeria Metropolia, to unikalny projekt centrum handlowego zintegrowanego z dworcem kolejowym Gdańsk Wrzeszcz, w którym do dyspozycji klientów oddane zostaną różnorodne sklepy znanych marek, największy kompleks kinowy w okolicy, a także hotel i powierzchnie biurowe. To także ogromne przedsięwzięcie budowlane, przy którym ściśle współpracowaliśmy z miastem Gdańsk i PKP. Niewiele osób jest świadomych, że w podziemiach galerii znajduje się ogromny zbiornik wodny, który w razie intensywnych opadów deszczu, będzie chronił mieszkańców Dolnego Wrzeszcza przed zalaniem. Nie wszyscy wiedzą również, że peron SKM Gdańsk Wrzeszcz będzie jedynym na całej trasie Szybkiej Kolei Miejskiej, gdzie drzwi wagonów będą otwierały się na obie strony jednocześnie, umożliwiając pasażerom bezpośrednie wejście do galerii handlowej.

Nie było zatem obaw, że kolejne centrum handlowe w okolicy może się nie przyjąć?

– Galeria Metropolia to zdecydowanie nie jest kolejne centrum handlowe. Naszym zamysłem było stworzenie zupełnie nowego miejsca na mapie Trójmiejskiej Metropolii. Proszę sobie wyobrazić turystów lub osoby podróżujące służbowo, przylatujące na gdańskie lotnisko. Dzięki Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w ciągu kilkunastu minut docierają do Gdańska Wrzeszcza, niemal wprost pod drzwi galerii. A tutaj mają do dyspozycji hotel, pomieszczenia biurowe i sale konferencyjne. W wolnej chwili mogą pójść do kina, zrobić zakupy, odwiedzić siłownię, czy zjeść obiad w jednej z knajpek lub po prostu odpocząć w pobliskim Parku Kuźniczki. I to wszystko bez uciążliwego przemieszczania się i stania w korkach.