Ptak Fashion City
Ptak Fashion City

29 sierpnia 2014 roku nastąpi otwarcie Ptak Fashion City – pierwszego w Europie Miasta Mody. Ptak Fashion City będzie stale się rozwijało. W perspektywie 10-letniej planowane są inwestycje w centra logistyczne, hotele oraz strefę mieszkaniową. Łącznie z już obecnymi obiektami powierzchnia zadaszona wyniesie milion mkw. Szacuje się, że rozbudowa Miasta Mody pochłonie około 600 mln euro.

Otwarciu Ptak Fashion City będą towarzyszyły Międzynarodowe Targi Mody, podczas których wystawi się ponad trzy tysiące firm z Polski i zagranicy. Wśród 60 pokazów mody towarzyszącym targom, będzie można zobaczyć kreacje Macieja Zienia oraz duetu Paprocki & Brzozowski. Targi swoją obecnością wesprą przedstawiciele międzynarodowych domów mody m.in. Kenzo Takada oraz Anna Fendi. Otwarciu towarzyszy Forum Gospodarcze pod przewodnictwem Prezydenta Lecha Wałęsy. Patronat nad Forum objął Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski.

Idea

Ptak Fashion City to  koncept biznesowy, który powstał w wyniku przekształcenia  Centrum Handlu Hurtowo – Detalicznego Ptak. Proces trwał ponad 20 lat. Jak deklaruje inwestor, będzie to najnowocześniejszy i największy tego typu obiekt w Europie. Jego powstanie jest wynikiem rozwoju i ekspansji polskich producentów odzieży, którzy rokrocznie eksportują coraz więcej ubrań na rynki zagraniczne. W 2013 roku wartość eksportu artykułów i dodatków odzieżowych z Polski wynosiła 11.9 mld zł. Rozbudowa infrastruktury i zwiększenie powierzchni handlowej znacząco zwiększyło potencjał miejsca i wzmocniło jego konkurencyjność. Fashion City promując producentów i projektantów w Polsce i za granicą stale zwiększa swoją rozpoznawalność, co przekłada się bezpośrednio na nowe kontrakty i tym samym wzrost sprzedaży. Powstanie Miasta Mody jest zwieńczeniem i jednocześnie nowym kamieniem milowym w historii i tradycji handlu odzieżą w Polsce. Miasto Mody Ptak przyciąga rocznie 6 mln klientów. Przewiduje się, że w ciągu następnych 2 lat ilość ta może zostać podwojona.

Czym jest Ptak Fashion City?

Miasto Mody Ptak, to przede wszystkim kompleks handlowo – usługowy, oraz szereg inicjatyw jemu towarzyszących. Wszystkie budynki w mieście zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nawiązywać stylem i architekturą do czasów świetności Łodzi, jako miasta, które było centralnym ośrodkiem produkującym i eksportującym odzież, tkaniny i dzianiny na cały świat – mówi Tomasz Szypuła Członek Rady Nadzorczej Ptak SA.  – Zależy nam by kojarzono nas, jako kontynuatorów wiekowej tradycji handlu odzieżą i tkaninami – dodał. Z Ptak Fashion City związanych jest ponad 70 000 ludzi a pracę na miejscu znalazło ponad 7 000. Wraz z rozwojem infrastruktury będziemy regularnie zwiększać zatrudnienie. Jego rozwój wygeneruje pracę w regionie, co będzie miało duże znaczenie dla regionu i całej polskiej gospodarki. Cieszymy się, że nasze inicjatywy spotykają się z życzliwością władz krajowych i regionalnych i zaszczyceni jesteśmy faktem, że Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski objął swoim patronatem Forum.

W obrębie miasta funkcjonują:

Centrum Handlu Hurtowo – Detalicznego o powierzchni 200 000 mkw. pozwala na sprzedaż hurtową polskiej odzieży głównie na rynki europejskie. Głównymi klientami są odbiorcy z Rosji, Ukrainy, Niemiec, Czech, Słowacji oraz krajów nadbałtyckich, Litwy, Łotwy oraz Estonii. Centrum pozwala na handel blisko 2500 producentom i importerom, którzy wynajmują powierzchnię handlową w obiektach Centrum Hurtowo – Detalicznego.

Ptak Moda jest największym showroomem odzieży w Europie. Posiada 15 000 mkw. powierzchni i łączy ze sobą funkcje wystawienniczą wraz ze sprzedażą hurtową stacjonarną i przez internet za pomocą własnej platformy e-commerce. Ptak Moda reprezentuje 500 producentów odzieży i umożliwia zakupy 24 h na dobę 7 dni w tygodniu.

Międzynarodowe Targi Mody Ptak Expo –  targi odzieży, w których uczestniczy ponad 3 tys. wystawców. Odwiedza je 150 tys.  kupców z kraju i z zagranicy. W skład Ptak Expo wchodzi między innymi hala wystawiennicza o powierzchni 30 tys. mkw. Targi Mody są największym tego typu wydarzeniem w Europie i trwać będą od 29 do 31 sierpnia 2014r.

Ptak Outlet ma 33 tys. mkw. powierzchni. Mieści 100 sklepów światowych brandów.

Międzynarodowe wsparcie

Na otwarcie Ptak Fashion City przybędzie wielu gości związanych ze światem mody od wielu lat. Swój udział potwierdził m.in. Kenzo Takada oraz Anna Fendi żona założyciela sławnego włoskiego domu mody. W tym momencie Anna Fendi jest nie tylko jedną z kreatorek tego sławnego domu mody, ale również odpowiada za całą koncepcję tworzenia nowych kolekcji, począwszy od wyboru materiałów poprzez nadzór nad produkcją i końcową fazą powstawania kolekcji.
Historia paryskiego Domu Mody Kenzo Takady sięga lat 60-tych, kiedy powstało to wielkie przedsiębiorstwo modowe. W latach 80-tych projektant stworzył  linię zapachów Kenzo Perfums. W tym momencie Dom Mody Kenzo należy do grupy dóbr luksusowych Louis Vuitton Moet Hennessy.

Na terenie Ptak Fashion City swoje stałe studio posiada jedna z największych na świecie telewizji o profilu modowym Fashion TV. Organizuje ona pokazy mody polskich i światowych projektantów transmitując je następnie w całej Europie.

Przedstawiciele Holdingu Ptak będą uczestnikami Shopping Center Forum 2014 Fall Edition. Swoje projekty zaprezentują przy stoisku 3.4. Forum odbędzie się 17–18 września 2014 roku w Warszawie. Więcej informacji o Forum TUTAJ.