polskie jabłka

Po ogłoszeniu przez Rosję embarga na polskie owoce internauci oszaleli na punkcie jabłek. Polacy w social mediach masowo publikują zdjęcia pokazujące jak jedzą owoce lub piją cydr. Po pierwsze akcja ma wspierać polskich sadowników. Po drugie ma zezłościć prezydenta Władimira Putina.

W momencie ogłoszenia embarga Grzegorz Nawacki, zastępca redaktora naczelnego Pulsu Biznesu zaapelował do Polaków na Twitterze, aby pili cydr i jedli jabłka. Długo nie było trzeba czekać na reakcje internautów.

Jabłka w social mediach

Jak przy okazji wszystkich istotnych wydarzeń od razu powstał fanpage na Facebooku który nosi tytuł “Jedz Jablka Na Zlosc Putinowi”, strona ma już ponad 49 tys. lajków.

Jak poinformował Brand24, serwis monitorujący marki w social mediach, w ciągu kilku godzin od uruchomienia akcji styczność z nią miało ponad 1,5 miliona internautów, a w ciągu dwóch dni zasięg podwoił się. Do tej pory z inicjatywą zetknęło się ponad 3,7 mln osób – 53% na Facebooku, 42% na Twitterze.

Do Kampanii już dołączyły redakcje „Gazety Wyborczej”, TVP, „Puls Biznesu”, „Gazety Polskiej”, a także polscy celebryci i politycy.

Wszystkie posty związane z tematyką polskich jabłek noszą hashtagi #jedzjablka #pijjablka #polskiejablka

kampania
Fanpage Jedz Jabłka na Złość Putinowi

Kampanie reklamowe i promocje

Firmy takie jak Marwit, Piotr i Paweł oraz Allegro, natychmiast skorzystały z komercyjnych zalet kampanii tworząc reklam promujące polskie jabłka, które również zostały opublikowane na social mediach.

piotr i paweł
Kampania reklamowa sieci delikatesów Piotr i Paweł

Uznanie za granicą

Zagraniczne media bardzo szybko podłapały trend na polskie jabłka i wyraziły poparcie dla kampanii. BBC News, „Financial Times”, „Newsweek”, „Irish Times” pisały o fenomenie polski jabłek. Co więcej, brytyjski dziennikarz i korespondent tygodnika “The Economist” Edward Lucas, stworzył hashtag na Twitterze #freedomapples (jabłka wolności). Wezwał też do współpracy Brytyjczyków, podając listę polskich sklepów w Londynie w których można kupić polskie jabłka.

angielska wersja kampanii
Kampania jedz jabłka zagranicą

Internauci kontratakują

Oczywiście oprócz kampanii internauci przygotowali zabawne memy wyśmiewające prezydenta Rosji.

putin meme
Jeden z tysięcy memów z prezydentem Putinem

 Z ostatniej chwili: operacja jabłko jednak nie wystraszyła prezydenta Putina. Władze Rosji ogłosiły, że rozszerzają embargo o mięso, ryby, nabiał, warzywa i owoce. Zakaz importu potrwa rok i obejmuje wszystkie kraje Unii Europejskiej.