JLL

Amazon jest właścicielem dwóch spośród trzech największych inwestycji w powierzchnie magazynowe w Polsce. Sektor e-commerce jest odpowiedzialny za wysoką dynamikę wzrostu na rynku nieruchomości magazynowych w naszym kraju. Pierwsze półrocze 2014 roku na polskim rynku podsumowała Firma doradcza JLL. Zaprezentowała też trendy rozwoju tego sektora w najbliższych miesiącach.

Amazon ciągnie rynek w górę

Jak informuje JLL, spośród wszystkich polskich projektów będących obecnie w budowie, do największych inwestycji należą m.in. dwie hale budowane dla firmy Amazon we Wrocławiu i Poznaniu (łączna powierzchnia 324 000 mkw.). Trzecią jest budynek o powierzchni ponad 82 000 mkw. budowany przez firmę Goodman dla sieci handlowej ITM pod Poznaniem.

„Hossa na rynku magazynowym w Polsce zaczęła się od wejścia Amazona i trend jest kontynuowany, o czym świadczy chociażby fakt, że deweloperzy coraz chętniej powiększają swoje banki ziemi. Na ten cel mogą wydać w tym roku nawet 50 mln zł” – poinformował agencję ISBnews dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo – Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej w JLL Tomasz Olszewski.

tomasz olszweski JLL
Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo – Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej w JLL Tomasz Olszewski

Z opracowania JLL wynika, że największe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe pochodzi tradycyjnie od operatorów logistycznych, którzy w ramach nowych umów zabezpieczyli ponad 254 000 mkw., co odpowiadało 48% udziałowi w nowym popycie.

Zapotrzebowanie e-commerce coraz większe

Tomasz Olszewski  informuje: „Poprawa koniunktury gospodarczej znajduje swoje odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na powierzchnie magazynowe. Po udanym roku 2013, kiedy to wynajęto łącznie 1,89 miliona mkw., zapotrzebowanie najemców na magazyny i obiekty produkcyjne nie traci tempa. Popyt brutto w pierwszym półroczu wyniósł ponad 912 000 mkw., z czego aż 526 000 mkw. przypadło na nowe umowy. Przy założeniu, że rynek utrzyma swoją dynamikę w nadchodzących miesiącach, nowe umowy mogą przekroczyć milion mkw. w przeciągu całego roku. Głównymi odbiorcami projektów magazynowych pozostają operatorzy logistyczni. Rośnie również udział powierzchni magazynowej przeznaczonej dla obsługi rozwijającego się sektora e-commerce”.