uber sprzedaż internetowa

Uber, aplikacja na urządzenia mobilne oferująca przewóz osób, niebawem wejdzie do Polski. Usługa ma rzesze zwolenników, ale też zagorzałych przeciwników – szczególnie wśród korporacji taksówkarskich.

Firma Uber została założona w 2009 roku w San Francisco, gdzie po raz pierwszy zaczęła oferować swoją usługę. Dziś spółka jest wyceniana na ponad 17 miliardów dolarów.

Obecnie Uber jest już dostępny w 43 krajach – w USA, Europie, Azji, Afryce i Bliskim Wschodzie. Wraz z dalszą ekspansją na Europę firma postanowiła wprowadzić usługę w Warszawie. W tym celi założona w Polsce oddzielną spółkę, obecnie trwa rekrutacja pracowników.

Cel: duże miasta

Wejście Uber do kolejnych metropolii wiąże się z licznymi protestami taksówkarzy – tak było w Londynie i Nowym Jorku. Dzieje się tak, bo dzięki Uber każda osoba z samochodem może świadczyć usługi przewozu. Gdy firma planowała rozpocząć oferowanie usługi w Berlinie, jej działalności została zakazana przez tamtejsze Ministerstwo Spraw Cywilnych. Oficjalnym powodem były obawy związane z bezpieczeństwem. Uber poinformował że będzie starał się dowoływać od tej decyzji.

W Polsce tak zwany przewóz osób został kilka lat temu zakazany- tylko licencjonowani kierowcy należący do korporacji taksówkarskich mogą oferować usługi przewozowe.

„Mogę jedynie powiedzieć, że Uber stawia sobie za cel zaistnieć w każdym mieście na świecie, gdzie dotychczasowe opcje transportu nie spełniają oczekiwań klientów i kierowców. Słyszeliśmy też od mieszkańców, gości i kierowców w Warszawie, że cieszą się na myśl o pojawieniu się Ubera w tym mieście.” – powiedziała Susanne Stulemeijer, odpowiedzialna za komunikację firmy Uber w regionie EMEA.

uber aplikacja
Aplikacja mobilna Uber

Jak korzystać z aplikacji Uber

Aplikacja mobilna Uber dostępna jest na urządzenia z systemem operacyjnym Android oraz iOS i jest dedykowana zarówno dla kierowców jak i klientów.

Po zainstalowania aplikacji na naszym urządzeniu mobilnym i utworzeniu konta Uber, możemy ustalić miejsce w którym kierowca ma nas odebrać (aplikacja ma dostęp do naszej obecnej lokalizacji). Wszystko widoczne jest dzięki mapie wbudowanej w aplikację.

Możemy również wybrać rodzaj samochodu który nas odbierze. W każdym z miast mamy inne rodzaje samochodów od mniejszych aut oznaczonych jako UberX aż po sedany i limuzyny oznaczone nazwą Black, oraz duże pojazdy typu SUV.

[fve][youtube http://www.youtube.com/watch?v=P2M0RD7bhYY&w=854&h=510][/fve]

Po wybraniu lokalizacji oraz rodzaju pojazdu można wybierać opcję „zamów kierowcę” by sprawdzić kto po nas przyjedzie oraz jakim pojazdem. Aplikacja pozwala użytkownikom oceniać kierowców, więc można sprawdzić jaką średnia ocenę otrzymał nasz kierowca.  Z kolei kierowcy mogą oceniać swoich klientów (dlatego warto pamiętać o napiwkach). Aplikacja również potrafi określić ile potrwa nasz przejazd do punktu docelowego.

Płatności możemy dokonać z poziomu aplikacji za pomocą portfela Google, systemu Paypal lub za pomocą karty kredytowej – wystarczy skonfigurować jedną z metod płatności z naszym kontem Uber.

Konkurencja na polskim rynku

Tajemnicą pozostaje w jakiej formie Uber wejdzie na polski rynek. Jeśli nie będzie to klasyczny przewóz osób, możliwe, że firma będzie oferowała usługi korporacji taksówkarskich. Problem w tym, że w Polsce takie firmy jak iTaxi oraz mytaxi już oferują identyczną usługę.