Rocket Internet strategia

Philippine Long Distance Telephone Company (PLDT), wiodąca firma telekomunikacyjna z Filipin, nawiązała współpracę z niemieckim funduszem Rocket Internet w celu budowy systemu płatności mobilnych.

PLDT i Rocket wspólnie zapowiadają prace nad nowymi sposobami płatności online i mobilnymi na rozwijających się rynkach. Partnerstwo ma na celu połączenie doświadczenia PLDT w kwestii płatności mobilnych oraz Rocket Internet w dziedzinie e-commerce. Zawarta umowa przewiduje, że PLDT zainwestuje w projekt 333 miliony euro i przejmie 10% udziałów w Rocket Internet.

Monopol na rynku

Rocket Internet to największy na świecie inkubator internetowy z siedzibą  w Berlinie. Od powstania w 1999 roku stworzył ponad 100 firm internetowych w ponad 50 krajach. Poza Zalando, zarządza innymi wiodącymi detalistami, takimi jak rosyjska Lamoda czy brayzlijski Dafiti. Ubiegłorocznych dochód firmy sięgnął 700 milionów euro.

Z kolei PLDT jest pionierem w dziedzinie bankowości mobilnej. Oferuje szereg usług takich jak przelewy online, płatności czy ubezpieczenia. PLDT to wiodący dostarczyciel usług telekomunikacyjnych i multimedialnych na Filipinach za pomocą sieci światłowodowej, stacjonarnej i komórkowej. Firma utrzymuje monopol na filipińskim rynku.

Partnerstwo strategiczne

„Nasza inwestycja pokazuje atencję z jaką podchodzimy do światowego rynku internetowego oraz wiarę w połączenie e-commerce z mobilnymi płatnościami. Partnerstwo strategiczne daje nam możliwość stworzenia nowych sposobów płatności online i mobilnych” –  mówi Napoleon L. Nazareno, prezes i dyrektor generalny PLDT. To już kolejna firma inwestująca w Rocket Internet. Wcześniej były to AB Kinnevik, Access Industries oraz Global Founders GmbH.

Mobilny system PLDT w 2013 roku obsłużył transakcje warte 3,4 mld euro, a spółka zależna koncernu, Smart eMoney, jest współtwórcą i operatorem globalnej platformy płatności mobilnych MasterCard.