Praktiker
Praktiker

Spółka Nowe Powierzchnie z Warszawy otrzymała zgodę UOKiKu na przejęcie kontroli nad siecią księgarni Matras. Urząd zgodził się też na przejęcie przez szwajcarską spółkę Papag kontroli nad spółkami Praktiker Polska i Praktiker Real Estate Polska.

Przypomnijmy, że w przypadku sieci księgarni Matras spółka Nowe Powierzchnie przejmie udziały od globalnej grupy kapitałowej SEAF. Właściciel Nowych Powierzchni sprawuje kontrolę m.in. nad spółką Trafic Club, która zajmuje się hurtową sprzedażą np. książek, prasy i nagrań muzycznych, a do ubiegłego roku prowadzi handel detaliczny w salonach. Spółka Matras jest m.in. właścicielem sieci księgarń działających na terenie całej Polski, prowadzi także sklep internetowy i hurtownie wydawnicze.

Praktiker Polska jest właścicielem ogólnopolskiej sieci hipermarketów budowlanych. Natomiast Praktiker Real Estate Polska nie prowadzi obecnie żadnej działalności, jednak zgodnie ze statutem ma się zajmować wznoszeniem budynków. Papag zakupi udziały w przejmowanych przedsiębiorstwach od syndyka masy upadłościowej niemieckich spółek Baumarkt Praktiker International i Baumarkt Praktiker Grundstucksbeteiligungsgesselschaft.

Przypomnijmy, że wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego związany z zadłużeniem firmy i nie wyrażeniem zgody na dalsze finansowanie programu naprawczego spółka Praktiker AG w Niemczech złożyła do sądu w połowie 2013 roku. Polski odział firmy Praktiker, jak wówczas poinformowano, będzie dalej funkcjonował i jest wyłączony z procedury upadłościowej. W Polsce Praktiker posiada około 20 sklepów.

O perspektywach rozwoju sieci Matras będzie można porozmawiać podczas Shopping Center Forum 2014 z przedstawicielami spółki – prezesem Matras SA Mariuszem Rutowiczem oraz Henrykiem Radomskim odpowiedzialnym za ekspansję sieci.