paypal strategia online

PayPal, firma oferująca jeden z najbardziej popularnych systemów płatności internetowych, przedstawiła najnowsze dane dotyczące wymiany handlowej między Polską a resztą świata.

Oprogramowanie i gry

Według raportu płatności zagraniczne w Polsce, dokonywane za pomocą PayPal, wzrosły w pierwszej połowie 2014 roku o 45% (w stosunku do pierwszej połowy 2013 roku). Kluczowe kategorie eksportowe obejmowały: oprogramowanie komputerowe i gry, sprzęt sportowy, rękodzieło, części samochodowe, sprzęt komputerowy i elektroniczny, kosmetyki, modę oraz usługi internetowe. W 2014 roku ponad 10 tysięcy aktywnych sprzedawców w Europie Środkowo-Wschodniej współpracowało z PayPal w celu rozwinięcia swojej międzynarodowej działalności.

wzrost sprzedazy eksportowej

Rośnie handel w ramach UE

Globalne dane wskazują, że eksport online wciąż dynamicznie rośnie. Ten trend jest widoczny zwłaszcza wewnątrz Unii Europejskiej, gdzie koszty wysyłki są stosunkowo niskie, a opłaty celne nie występują.

sprzedawcy handel UE

“Handel zagraniczny w 2013 roku stanowił 25% całkowitej wartości płatności dokonanych za pośrednictwem PayPal. Całkowita wartości transakcji wyniosła w ubiegłym roku 180 miliardów dolarów, przy udziale szybko pojawiających się nowych korytarzy eksportu online. Cieszę się, że Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków eksportowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i poza nią” – mówi Damien Perillat, Dyrektor Zarządzający PayPal w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zamówienia z USA i Wielkiej Brytanii

Polscy sprzedawcy otrzymują zamówienia online głównie od konsumentów z Europy, w tym Wielkiej Brytanii (18% zagranicznych zamówień) i Niemiec (12%). Naszym kluczowym partnerem pozostaje jednak Ameryka Północna  (USA i Kanada – 25% zamówień). Udział najważniejszych rynków, które generują wzrost wartości polskiego eksportu praktycznie nie zmienił się w ostatnich latach.

kto kupił najwięcej PayPal

Uwarunkowania sukcesu Polski

Dwa główne czynniki stojące za sukcesem polskich sklepów internetowych za granicą to oryginalność produktów i usług oraz konkurencyjne ceny. Większość zachodnich klientów  przyznaje, że kupują za granicą, ponieważ jest to tańsze (80%) lub ze względu na „większą różnorodność, której nie można znaleźć lokalnie” (79%).

Wśród największych firm sprzedających za granicą za pośrednictwem systemu PayPal, jest np. merlin.pl – jeden z najstarszych polskich sklepów internetowych. Inni wiodący sprzedawcy to G2A.com – witryna oferująca gry wideo oraz TME – firma specjalizującą się w sprzedaży elementów elektronicznych.