PERHAPSME.com

Platforma sprzedażowa PERHAPSME.com przeprowadziła kampanię mailingową mającą na celu zaktywizowanie klientów, którzy od jakiegoś czasu nie kupili żadnego produktu. Działania zlecono firmie Freshmail. Efektem było zwiększenie sprzedaży o 35%.

Platforma PERHAPSME.com jest internetowym magazynem o modzie z opcją zakupu ubrań i dodatków, skierowanym wyłącznie do kobiet. Na rynku wyróżnia się przede wszystkim bogatym zapleczem merytorycznym. Strona zawiera profesjonalnie przygotowywane poradniki, wyjaśniające jakie części garderoby należy zestawiać ze sobą, aby tworzyć pasjonujące i modne zestawy, wśród których każda z pań znajdzie coś specjalnie dla siebie. Dodatkowym atutem PERHAPSME.com są sesje zdjęciowe, pokazujące jak zestawy prezentują się na modelkach.

perhapsme.com
Strona główna perhapsme.com

Przywrócić aktywność

Celem kampanii przeprowadzonej wspólnie z Freshmail była aktywizacja klientek, które od jakiegoś czasu nie robią zakupów w sklepie internetowym. Poza tym planowano zwiększyć sprzedaż osiąganą z email marketingu. Ponadto, celem było zwiększanie lojalności klientek odwiedzających sklep.

„PERHAPSME.com posiadało już bazę klientów, ale bez informacji, którzy z nich kupują obecnie produkty, a którzy nie. Naszym zadaniem była segmentacja bazy.” – tłumaczy Filip Kłodawski z Freshmail.  Danymi, jakie uznano za najbardziej wartościowe, z punktu widzenie sprzedaży, były: ostatnia data zakupu, liczba dokonanych transakcji, średnia wartość koszyka, średnia wartość produktu oraz suma wydanych pieniędzy. Do segmentowania bazy wykorzystano analizę RFM.

Segmentacja bazy

Wynikiem pracy było stworzenie kilkusettysięcznej bazy adresów. „Poszczególnym z nich nadaliśmy status w oparciu o trzy wskaźniki. Mieliśmy więc osoby, które kupiły w ciągu ostatniego pół roku (aktywni), nie kupowały w przedziale od pół roku do roku (średnio aktywni) oraz nie kupowały dłużej niż od roku (nieaktywni).” – wyjaśnia Filip Kłodawski.

Podobne działania przeprowadzono dla częstotliwości zakupów i sumy wydanych pieniędzy. Schemat był taki sam: trzy punkty dla największej częstotliwości oraz trzy dla największej sumy wydanych pieniędzy.

Zwiększenie przychodów

Aby zaktywizować klientów, skorzystano z rabatów.  „Wysokość rabatów również musieliśmy ustalić: chcemy sprzedawać więcej ale nie możemy uczyć klientów tego, żeby kupowali tylko z obniżoną ceną. Stworzyliśmy wiec trzy wersje tego samego mailingu oraz trzy tematy wiadomości. Grupa aktywna, kupująca stale otrzymała specjalny mail z treściami związanymi z modą. Grupa średnio aktywna (nie kupowała w przedziale 6-12 miesięcy) rabat 15% na dowolny asortyment. Grupa nieaktywna (nie kupowała od ponad roku)- otrzymała zniżkę 30%.” – tłumaczy Filip Kłodawski.

W efekcie sprzedaż bezpośrednio po akcji zwiększył się o około 35%. Kolejnym skutkiem przeprowadzonych akcji był przyrost bazy w dniach rabatowych. W sumie do grona subskrybentek dołączyło ponad 400 kobiet. Akcję przeprowadzono w marcu, a segmentacja klientów powtarzana jest cyklicznie.