Shutterstock

Rekrutacja w branży nieruchomości handlowych podlega wahaniom. Obecnie eksperci Hays Poland dostrzegają wzrost zainteresowania ofertami pracy w obszarze wynajmu. Poszukiwane są osoby z doświadczeniem, mające rozległe znajomości wśród potencjalnych najemców. Idealni kandydaci muszą również posiadać umiejętności negocjacyjne – obecne negocjacje umów prowadzone są z perspektywy najmującego, co oznacza, że to najemcy dyktują warunki w większości obiektów (poza tymi najbardziej popularnymi, gdzie to jednak wynajmujący ma duże pole manewru). W związku z tym, rekruterzy poszukujący osób do zarządzania centrami handlowymi swobodnie poruszających się w rozmowach biznesowych.

Zarządcy centrów handlowych

Wysokość zarobków osób pracujących, jako zarządcy centrów handlowych, kształtują się na poziomie od 10 tys. do 16 tys. zł brutto. Pensje uzależnione są od wielkości danego obiektu, jego lokalizacji w Polsce, popularności, jak również samej firmy, w której dana osoba jest zatrudniona. Zarobki osób pracujących bezpośrednio u developera są nieznacznie wyższe niż te w firmach zajmujących się zarządzaniem obiektami. Dodatkowym benefitem jest tu z reguły samochód służbowy, ze względu na fakt, iż osoba zarządzająca centrum musi być dostępna także w weekendy.

Jeśli chodzi o predyspozycje zarządców centrów handlowych, ogromną rolę odgrywa umiejętność współpracy z działem leasingu, w szczególności, gdy mamy do czynienia w przypadku rekomercjalizacji galerii handlowej. Ponadto, w procesie rekrutacji istotna jest umiejętność właściwej kooperacji z najemcami, polegająca np. na podejmowaniu działań usprawniających odwiedzalność danego sklepu. Jak mówi portalowi Retailnet Rafał Żukowski – senior consultant w Hays Poland, istotny jest szereg kompetencji związanych z bieżącym funkcjonowaniem centrów handlowych. Nierzadkie są sytuacje, gdy najemcy zalegają z płatnościami. W tym kontekście szczególnie istotna jest umiejętność negocjacji, ale także egzekwowania należności. Z drugiej strony kluczowa jest umiejętność strategicznego planowania. ponieważ są sytuacje, gdy wyprowadza jeden najemca, a na jego miejsce wprowadza się drugi. Należy tak ułożyć procesy, by przestój był jak najmniejszy, zaś wyprowadzka nowego najemcy była jak najmniej uciążliwa.

Obecnie występującą tendencją na rynku pracy dotyczącym rekrutacji zarządców nieruchomości jest potrzeba zatrudniania osób z doświadczeniem w przebudowach i rozbudowach obiektów handlowych, ponieważ wiele obiektów starej generacji wymaga przebudowy.

Leasing Manager

Średnia wysokość zarobków Leasing Managerów kształtuje się na poziomie 15 tys. zł brutto. W procesie rekrutacji, kandydaci na to stanowisko dużą wagę przykładają do portfela obiektów danego pracodawcy (np. czy obiekty są prestiżowe, czy mają dużą odwiedzalność, czy są na takim etapie rozwoju, który zapewni dalszy wzrost zainteresowania i dochodowości, czy obiekty będą lub są przebudowywane).

Jeśli chodzi o kompetencje Leasing Managerów, według ekspertów Hays Poland najważniejsze jest doświadczenie w podpisywaniu dużych umów z kluczowymi podmiotami centrów handlowych (sieci modowe, operatorzy spożywczy). – Ponadto istotna jest znajomość kluczowych najemców rozumiana, jako doświadczenie w kooperacji z nimi. Nie bez znaczenia są także umiejętności negocjacyjne. Wynika to z faktu, iż duża podaż powierzchni handlowych wymusza coraz twardsze negocjacje – mówi Rafał Żukowski. – Na pewno konieczne jest również doświadczenie w rekomercjalizacji – umiejętne prowadzenie najemców, którzy są już na obiekcie, umiejętne dobranie tenant mixu w przypadku rekomercjalizacji – przenoszenie najemców, łączenie lokali, odświeżenie najemców w danym centrum handlowym.