Salon Essenza - wykonanie Forbis Group
Salon Essenza - wykonanie Forbis Group

W centrach handlowych przychody dzienne najemców liczy się w tysiącach złotych. Nawet najdrobniejsza zwłoka generuje bardzo wysokie straty, dlatego wymagana jest terminowość i solidność działań. W odpowiedzi na potrzeby inwestorów powstają firmy, które pełnią rolę profesjonalnych „one-stop shopów” – odpowiedzialnych za kompleksową realizację zleceń. Przykładem takiej firmy jest Forbis Group.

Branża retail jest specyficznym rynkiem i rządzi się własnymi prawami. Do tej pory niewiele firm projektowych specjalizowało się tylko w rozwiązaniach dla tej gałęzi rynku, a takich, które oferowałyby kompleksowe usługi, jeszcze dziś jest niewiele. Powstaje coraz więcej pracowni architektonicznych, które specjalizują się w projektowaniu dla branży retail. Jednak mimo zauważalnego rozwoju i rosnącego doświadczenia polskich marek, problemem wciąż pozostaje rozproszenie prac, a co za tym idzie, brak należytej kontroli nad każdym etapem realizacji. Naprzeciw tej potrzebie rynku wyszła Grupa Forbis, która skupia w swojej strukturze zespół projektowy, ekipy wykończeniowe, a także fabrykę mebli.

W szeregach grupy funkcjonują działy odpowiedzialne za projektowanie oraz produkcję najwyższej jakości mebli na wymiar, oferujące kompleksowe wykonawstwo powierzchni biurowych oraz rdzeń firmy – zespół specjalizujący się w rozwiązaniach projektowych dla branży retail.

– Dzięki skupieniu wszystkich etapów realizacji zlecenia w jednym miejscu panuje ład komunikacyjny między działami odpowiedzialnymi za poszczególne elementy projektu, mamy również kontrolę nad harmonogramem prac i wszelkie odstępstwa od założonego planu możemy rozwiązywać „ad hoc”, bez wpływu na finalny efekt zlecenia – mówi Marcin Powierza, dyrektor zarządzający Forbis Group.

Butik Infigo zaprojektowany przez Forbis Group
Butik Infigo zaprojektowany przez Forbis Group

Co zyskuje inwestor decydując się na usługi firmy, która zapewni realizację zamówienia od A-Z? Niezaprzeczalnym argumentem jest nadzór nad każdym etapem, od stworzenia projektu przez produkcję elementów wyposażenia, po prace wykończeniowe i oddanie lokalu pod klucz – tu cała odpowiedzialność skupia się w jednych rękach. Ponadto, ważnym elementem jest oszczędność czasu – zamiast pozyskiwać podwykonawców poszczególnych elementów zlecenia, inwestor decyduje o wyborze tylko jednej firmy. To ona bierze odpowiedzialność za terminowe wykonanie prac, nadzoruje ekipy montażowe, pilnuje realizacji założeń projektowych. Dzięki doświadczeniu zdobywanemu z każdym kolejnym zleceniem, pracownia zna wymogi jakie trzeba spełnić w poszczególnych galeriach handlowych, ponadto współpracuje ze sprawdzonymi firmami wykonawczymi na partnerskich zasadach.

Nie bez znaczenia jest również koszt takich usług. Dzięki skupieniu wszystkich działań w rękach jednej firmy inwestor zyskuje możliwość ograniczenia budżetu o marże, które byłby zmuszony zapłacić kolejnym podwykonawcom.

Forbis Group zrealizowała już szereg projektów w myśl idei kompleksowości usług – jednymi z ostatnich są całkowicie odświeżony salon obuwniczej marki Wojas w warszawskim Centrum Handlowym Arkadia, realizacje butików dla marek Essenza Man oraz Infigo, a także food court w warszawskiej galerii Plac Unii City Shopping.