zalando sprzedaż internetowa

Niedługo firma odzieżowa Zalando może ogłosić swoją pierwszą ofertę publiczną. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że  drugi kwartał 2014 był dla firmy bardzo udany. Rocket Internet – inwestor dostarczający kapitału wysokiego ryzyka firmie Zalando planuje wejść na giełdę w tym samym czasie.

Zalando, jeden z największych sprzedawców butów oraz ubrań w Europie, prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu ogłosi informacje o pierwszej ofercie publicznej firmy. Informacja ta nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez żadnego z jej przedstawicieli.

Wysoka wartość firmy

Zarząd firmy Zalando ma się zebrać w tym tygodniu. Przewiduje się, że właśnie po tym spotkaniu zostanie ogłoszona informacja o planach wejścia na giełdę papierów wartościowych. „Firma nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji, informacja ta również może ukazać się dopiero we wrześniu.” – twierdzą anonimowi informatorzy.

Zalando może również ogłosić swoje plany na konferencji prasowej w czwartek (26.08.2014). Redakcja Evigo weźmie w niej udział – postaramy się jak najszybciej dostarczyć informacje o nowych wydarzeniach.

Firma Zalando, która należy między innymi do szwedzkiego inwestora AB Kinnevik, może osiągnąć wartość od 4 – 5 miliardów euro, twierdzą analitycy. Zalando wystawi około 10-15% wartości firmy w postaci aukcji. Pozostali udziałowcy zachowają swoje udziały w firmie.

Rocket Internet

Właściciel Zalando, firma Rocket Internet – inwestor dostarczający kapitału wysokiego ryzyka, również ma w planach ogłosić informacje o sprzedaży publicznej swoich akcji. Stanie się to prawdopodobnie na początku września bieżącego roku – donosi Bloomberg News. Takie informacje potwierdzają znaczne ożywienie na rynku niemieckim. Przy obecnych konfliktach politycznych na Ukrainie oraz w Iraku firmy będą starały się o pozyskanie nowych rynków – twierdzi jeden z bankierów.

Jeśli Rocket Internet i Zalando zdecydują się na wejście giełdę papierów wartościowych, będzie to największa oferty publiczna na rynku niemieckim od ponad dekady. Według jednego z bankowców, Zalando może zarobić na ofercie publicznej około 900 milionów euro. Natomiast Rocket Internet – około 800 milionów euro.

Udany drugi kwartał

Firma Zalando poinformowała 18 lipca 2014, że wyniki finansowe od początku roku były podobne do tych z zeszłego roku, natomiast drugi kwartał okazał się o wiele lepszy, z dochodami w wysokości 520-560 miliardów euro. Szczegółowe dane finansowe zostaną oficjalnie opublikowane pod koniec września.