Ikea
Ikea

2 września o godz. 10.30 rozpocznie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego sklepu Ikea w Bydgoszczy.

Uroczystość odbędzie się na placu budowy marketu położonym przy skrzyżowaniu ul. Fordońskiej i Łowickiej w Bydgoszczy. Sklep w Bydgoszczy będzie 9. placówką sieci w naszym kraju. Jak ustaliła redakcja Retailnet sklep będzie mierzył około 30 tys. mkw. powierzchni.

Ikea to sieć sklepów z wyposażeniem domu. W Polsce firma posiada ich osiem: dwa w Warszawie (w Jankach koło Warszawy i na Targówku), w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Krakowie oraz w Łodzi. W sklepach Ikea, można pod jednym dachem znaleźć wszystko, co jest potrzebne do urządzenia domu.

Tylko w 2013 roku otwarto pięć nowych sklepów w czterech krajach, a udział firmy w rynku wzrósł w większości krajów. Największy wzrost odnotowano w Rosji i Chinach, a także w Ameryce Północnej i Polsce.

Całkowita sprzedaż Ikea w 2013 roku wyniosła 27,9 miliardów euro. W tym czasie sieć posiadała 303 sklepy w 26 krajach. Swoim klientom oferuje 9,5 tys. produktów w asortymencie. W 2013 roku sieć zatrudniała 135 tys. pracowników i odnotowała 684 milionów wizyt w sklepach. Około 60 proc. produkcji Ikea odbywa się w Europie.

Jak już informowaliśmy, jedną z ostatnich inwestycji firmy jest otwarcie sklepu w Niemczech. W Hamburgu bowiem otwarty został pierwszy sklep Ikea zlokalizowany w centrum miasta. To pilotażowy program, który jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby i oczekiwania konsumentów.

Nowo otwarty sklep ma 18 tys. mkw. powierzchni, czyli o ok. 20 proc. mniej niż klasyczny market Ikea. Mniejszy nie znaczy jednak tańszy. Inwestycja pochłonęła ponad 80 mln euro, podczas gdy budowa sklepu na obrzeżach miasta to wydatek rzędu 50 mln euro.