Balustrady Q-railing
Balustrady Q-railing

Balustrady są ważnym elementem wyposażenia wnętrz obiektów handlowych. Najpopularniejszym rozwiązaniem są nadal balustrady całoszklne, które przez swoją czystą formę pozwalają podkreślić wystrój współczesnych wnętrz. Dominującymi materiałami są szkło, aluminium, stal nierdzewna także w połączeniu z drewnem. Coraz bardziej popularne stają się balustrady z podświetleniem LED. O trendach w tej branży rozmawiamy z Bartoszem Kretkowskim, Sales Managerem Q-railing Polska

Polskie centra handlowe stają się coraz starsze i wiele z nich będzie podlegało rewitalizacji. Czy w związku z tym widzi Pan duże zapotrzebowanie na systemy poręczy i balustrad szklanych?

– Polski rynek jest dla nas bardzo atrakcyjny ze względu na powstające nowe obiekty, jak i też rewitalizowane już istniejące. Nasze produkty doskonale wpisują się w nowe trendy obowiązujące na rynku. Przez swoją modularną konstrukcję, systemy balustrad Q-railing  doskonale wpisują się w już istniejące obiekty. Jednocześnie bardzo szerokie portfolio naszych produktów daje możliwość wypracowania indywidualnego rozwiązania stworzonego konkretnie pod dany projekt.

Jakie najnowsze trendy można zaobserwować w Państwa branży? Jakie kształty, kolory, materiały są popularne wśród zamawiających?

– Najpopularniejszym rozwiązaniem są nadal balustrady całoszklne, które przez swoją czystą formę pozwalają podkreślić wystrój współczesnych wnętrz. Dominującymi materiałami są szkło, aluminium, stal nierdzewna także w połączeniu z drewnem. Coraz bardziej popularne stają się balustrady z podświetleniem LED.

Czy koszt poręczy i balustrad na polskim rynku jest taki sam, czy niższy w porównaniu do innych krajów?

– Koszt materiałów jest porównywalny w całej Europie, natomiast koszt robocizny w Polsce jest konkurencyjny w stosunku do innych krajów UE. Łatwość montażu pozwala zredukować koszty, poprzez skrócenie czasu potrzebnego na instalację systemu. Wszystko to stanowi o wyjątkowej atrakcyjności balustrad systemowych.

Czy działające w Polsce firmy deweloperskie są skłonne do inwestowania w najnowsze systemy poręczy i balustrad szklanych, czy raczej oszczedzją i wybierają systemy prostrze i tańsze?

– Na coraz bardziej wymagającym rynku budowlanym, gdzie liczy się estetyka, design i potwierdzone certyfikatami bezpieczeństwo, nasze rozwiązania zyskują coraz większe zainteresowanie i uznanie wśród inwestorów, developerów oraz architektów.

Jakie macie Państwo doświadczenia ze współpracy z architektami? Czy nawiązujecie ją już na etapie projektowania centrum handlowego?

– Nasza firma zapewnia wsparcie i pomoc na każdym etapie inwestycji, począwszy od koncepcji aż po realizację projektu. Nasi pracownicy w siedzibie w Niemczech oraz w polskim oddziale, aktywnie współpracują ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w projekt. Wszystkie nasze balustrady posiadają pełną dokumentację techniczną, co pozwala architektom na znalezienie optymalnego rozwiązania dopasowanego do potrzeb klienta.

Co doradziłby Pan projektującym obiekty handlowe?

– W przypadku dużych projektów, gdzie ewentualne pomyłki generują wysokie nieprzewidziane koszty, poleganie na sprawdzonych rozwiązaniach, minimalizuje ryzyko błędu. Stosując rozwiązania przetestowane w wielu inwestycjach na świecie daje inwestorowi poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Nasze produkty znalazły między innymi zastosowanie na stadionach Mistrzostw Świata w Brazylii, wielu galeriach handlowych, budynkach użyteczności publicznej, budynkach mieszkalnych oraz wielu innych inwestycjach.

Więcej o systemach Q-railing na Shopping Center Forum 2014 Fall Edition. Spółka zaprezentuje swoją ofertę skierowaną dla centrów handlowych przy stoisku 7.1.