Energia
Energia

Ograniczanie kosztów stałych związanych z działalnością przedsiębiorstwa to jeden ze sposobów uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku. Dotyczy to również renegocjacji lub zmiany umowy z dostawcami energii elektrycznej, a nawet gazu. Analogicznie do sytuacji, w której poszukujemy najlepszej oferty u operatorów telekomunikacyjnych, możemy wybrać dostawcę, który zagwarantuje nam pewne i tanie źródło energii w ramach oferty dopasowanej do konkretnych potrzeb firmy. Jak pokazują przeprowadzone na zlecenie PKP Energetyka badania rynku*, świadomość dotycząca zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i gazu, ciągle rośnie.

Energia elektryczna i gaz często znajdują się na samym szczycie piramidy kosztów ponoszonych nie tylko przez sektor przemysłowy czy produkcyjny, lecz także przez duże centra handlowe. Dobór właściwej taryfy lub zmiana sprzedawcy mediów, może przynieść ogromne oszczędności.

Wybierz taryfę i sprzedawcę

Zarówno oferta sprzedawcy energii, jak i taryfa, powinny dokładnie odpowiadać potrzebom danej firmy. Dla przykładu – małe i średnie przedsiębiorstwa należą do grupy taryfowej C i w jej obrębie powinny szukać najlepszych dla siebie rozwiązań. Centrum handlowe pracuje inaczej niż zwykłe przedsiębiorstwo, gdyż zużywa znaczne ilości energii nie tylko w dzień, lecz również w nocy, dlatego warto przeanalizować jej zużycie dostosować do niego swoją taryfę. Z pomocą mogą tu przyjść eksperci firm energetycznych, takich jak PKP Energetyka, którzy na życzenie klienta przeprowadzą audyt wykorzystania energii i pomogą dobrać najkorzystniejszą taryfę.

Warto zastanowić się również nad zmianą sprzedawcy mediów. Wielu przedsiębiorców do zmiany sprzedawcy zniechęca skomplikowany proces. Dziś jednak część firm energetycznych wykonuje wszystkie potrzebne czynności w imieniu klienta, co pozwala uniknąć wielu koniecznych formalności i zaoszczędzić czas. Jak pokazują badania PKP Energetyka, przeprowadzone na grupie 500 przedsiębiorstw, nawet niewielka oszczędność na rachunkach, skłoniłaby wiele firm do zmiany sprzedawcy – w przypadku 5 procentowej oszczędności zdecydowałoby się na to 58 proc badanych, a w przypadku 10 procentowej obniżki rachunków – aż 80 proc.

Tańszy gaz w pakiecie?

Dzisiejszy rynek energetyczny daje firmom coraz więcej możliwości do generowania oszczędności. Przedsiębiorstwa multienergetyczne, takie jak PKP Energetyka, oprócz energii elektrycznej oferują również gaz. Coraz bardziej popularna staje się usługa dual fuel, czyli pakiet łączący obydwa produkty – prąd i gaz. Badania rynku pokazują tu, że ta forma zakupu energii jest przez firmy pożądana. 73 proc. badanych firm chciałoby otrzymywać jeden rachunek za energię i gaz. Jak się okazuje świadomość dotycząca zmiany sprzedawcy gazu jest wciąż bardzo mała – na taki ruch zdecydowało się tylko 2 proc. badanych. Warto zapoznać się więc z ofertami na rynku. Wybór jednego dostawcy dla prądu i gazu wiąże się nie tylko z niższą ceną końcową, ale również z uproszczeniem procesów księgowych wewnątrz organizacji.

*badania przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie PKP Energetyka w maju 2014 roku na grupie 500 przedsiębiorstw.

PKP Energetyka SA to jeden z czołowych polskich dostawców energii elektrycznej. Spółka prowadzi wieloobszarową działalność w zakresie sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej, usług elektroenergetycznych oraz sprzedaży paliw przeznaczonych dla pojazdów szynowych. Wśród klientów firmy znajdują się m.in. małe i średnie przedsiębiorstwa, duże zakłady produkcyjne, sieci handlowe oraz przewoźnicy kolejowi. PKP Energetyka SA posiada własną sieć dystrybucyjną na terenie całej Polski, zlokalizowaną zarówno w centrach dużych miast, jak i na terenach słabiej zurbanizowanych. Firma istnieje od 2001 roku. Spółka wielokrotnie pełniła rolę lidera konsorcjów modernizujących linie kolejowe czy infrastrukturę energetyczną. W 2013 r. PKP Energetyka SA osiągnęła ok. 3,69 mld zł przychodów ze sprzedaży oraz blisko 90 mln zł zysku netto. W tym czasie spółka sprzedała niemal 6,6 TWh energii elektrycznej. PKP Energetyka SA zatrudnia ponad 7 tys. osób pracujących w całej Polsce.