uber

Uber, aplikacja na urządzenia mobilne oferująca przewóz osób, została zakazana na terenie Niemiec. Sąd Okręgowy we Frankfurcie nałożył tymczasowy nakaz zawieszenia działalności firmy. Powodem było podważenie legalności aplikacji przez Związek Taksówkarzy.

Sąd we Frankfurcie uważa, że kierowcy Uber nie posiadają odpowiednich licencji na prowadzenie działalności – podobnie jak w Polsce – i dodatkowo nie posiadają odpowiedniego ubezpieczenia. Firma Uber zapowiedziała, że będzie walczyła i złoży odwołanie w sprawie zwieszenia. Wiadomo również że pozew do sądu został złożony przez Związek Taksówkarzy – ‚Taxi Deutschland’. Firma Uber twardo podkreśla, że nie wycofa się z Niemiec.

[fve][youtube http://www.youtube.com/watch?v=ajtRAk9NyFM&w=854&h=510][/fve]

Ciężkie początki

Firmie udało się wcześniej znieść sądowe zwieszenie działalności w Hamburgu i Berlinie. Uber podkreśla, że kierowcy korzystający z jej aplikacji nie są formalnie pracownikami firmy. Ale podczas zakazu w Berlinie firma wstrzymała płatności kierowcom do momentu zniesienia zawieszenia.

Teraz konsekwencje złamania zawieszenia byłyby bardzo poważne. Jeśli Uber zapłaci choć jednemu kierowcy za usługi transportowe, otrzyma grzywnę w wysokości 25o tysięcy euro, a kadrę zarządzającą firmy czeka areszt. Jest to o tyle problematyczne, że Uber planował szybką ekspansje na terenie Niemiec.

Szkodliwe przejęcie rynku

Przedstawiciele związku taksówkarzy Niemieckich ‚Taxi Deutschland’ uważają inaczej, nazywając Uber „neoliberalną firmą” i oskarżając ją o chęć „przejęcia rynku” pieniędzmi pochodzącymi „Goldman Sachs i Google”.

„Czy Ocena w sieci ma zastąpić licencje i egzamin państwowy?” – pyta szef związki taksówkarzy w Niemczech, Dieter Schlenker. „Może należy zmienić zasady prowadzenia przewozu osób, ale na pewno nie w ten sposób, takie działanie nie jest fair w stosunku to innych przewoźników, którzy musieli zdobyć licencję na co poświęcili swój czas i pieniądze. Nie możemy tak łatwo zmieniać zasad działania przewozu osób w Niemczech” – tłumaczy Dieter Schlenker.

Tymczasem w Warszawie Firma Uber już działa, z dnia na dzień przybywa również przewoźników współpracujących z serwisem.