Alibaba Huawei e-commerce

Chiński gigant e-commerce Alibaba przygotowuje się do wejścia na giełdę. Według przewidywań debiut ten będzie rekordowy pod względem wartości. Jednocześnie firma stale opracowuje nowe rozwiązania technologiczne, które pozwolą jej zagrozić konkurentom takim jak Amazon, PayPal czy Google.

Alibaba wprowadzi niedługo nowy sposób weryfikowania transakcji online dokonywanych przez smartfony. Firma zapowiada na swoim oficjalnym blogu, że zamierza wprowadzić rozwiązanie umożliwiające zatwierdzanie transakcji za pomocą odcisku palca. Będzie to możliwe dzięki specjalnemu czytnikowi biometrycznemu.

Kolejny smartfon rozpozna odcisk

„Dzięki identyfikacji biometrycznej użytkownicy zatwierdzą płatności za różnego rodzaju towary i usługi przesuwając palcem po ekranie smartfona. Nie będą potrzebne żadne kody czy hasła” – zapowiada firma założona przez Jacka Ma. W tym celu nawiązała współpracę z chińską firmą telekomunikacyjną Huawei. Technologia identyfikacji biometrycznej ma zostać zintegrowana z Alipay, portfelem elektronicznym wprowadzonym na rynek przez Alibabę.

Nowa funkcja dostępna będzie na smartfonie Huawei Mate 7, który właśnie miał swoją rynkową premierę.

Problemy z bezpieczeństwem

Alibaba odnosi się do kwestii bezpieczeństwa wprowadzonego rozwiązania, porównując je do wysiłków innych firm, które eksperymentują z identyfikacją biometryczną:

„Technologie identyfikacji biometrycznej za pomocą odcisku palca, czy ekranu retina, uważa się za wygodną i bezpieczną metodę. Banki, rządy, wystawcy kart kredytowych i producenci smartfonów od jakiegoś czasu sprawdzają, jakie możliwości kryje w sobie to rozwiązanie. Jednak na drodze rozwoju pojawiły się wpadki. Czytniki biometryczne w Samsung Galaxy 5 oraz iPhone 5 zostały skutecznie oszukane. Kłóci się to z podstawową rolą identyfikatora, którą jest bezpieczeństwo.”

Jak zapowiada Alibaba, nowy smartfon Huawei ma być lepiej zabezpieczony przed atakami hakerów. Dane na temat odcisku palca mają być co prawda przechowywane w pamięci telefonu, będą jednak zakodowane tak, aby nieautoryzowane osoby nie miały do nich dostępu. Dane będą mogły odczytać jedynie zweryfikowane aplikacje, takie jak np. elektroniczny portfel Alipay.

Na rynku pojawiają się kolejne pomysły na wykorzystywanie identyfikacji biometrycznej. Rick Berman z Synaptics, firmy dostarczającej czytniki odcisków palców, zdradził w wywiadzie dla serwisu CNET, że kolejnym przełomem na tym rynku będzie wprowadzenie identyfikacji siatkówki oka.