opineo ranking sklepów internetowych

Na polskim rynku pojawiło się narzędzie, dzięki któremu firmy zajmujące się masową wysyłką uzyskają niezbędne informacje na temat adresu dostawy. Zasady działania Krajowego Ratingu Adresów Pocztowych przedstawia Kinga Marat, Project Manager firmy.

Krajowy Rating Adresów Pocztowych to ogólnopolska baza informacji o adresach pocztowych. Obecnie w bazie znajduje się ponad 69 mln adresów. Dzięki KRAP firmy, które zajmują się masową wysyłką listów i paczek będą mogły sprawdzić adresata i tym samym uchronić się od dodatkowych kosztów, wynikających ze zwrotów towarów bądź niedostarczenia przesyłek. Dziennie możemy sprawdzić do trzech adresów, natomiast dodawanie i sprawdzanie większej liczby wpisów możliwe jest po rejestracji.

„Prowadzimy usługi B2B, polegające na udostępnianiu i dodawaniu wpisów o przypadkach niedostarczenia, nieodebrania lub zwrotu przesyłek, pozwalające określić jakie jest ryzyko wystąpienia takich zdarzeń pod danym adresem. Serwis służy wzajemnej wymianie informacji pomiędzy firmami, zwłaszcza sklepami internetowymi – mówi Kinga Marat

strona krap
Strona główna serwisu KRAP

Pełna integracja

Za pośrednictwem interfejsu API istnieje możliwość integracji aplikacji KRAP z platformą sprzedażową używaną przez dany sklep. Pozwoli to na automatyczne wysyłanie dokumentu zawierającego adresy do sprawdzenia. Bez konieczności manualnej ingerencji aplikacja wyświetli zwrotną informacje na temat historii danych lokalizacji.

„Udostępniliśmy klucz do interfejsu API. Pozwala to na automatyczne sprawdzenie, jakie jest zagrożenie nieodebrania, niedostarczenia lub zwrotu przesyłki pod danym adresem – już przy generowaniu wysyłki do klienta i bez dodatkowego angażowania pracowników. Interfejs API jest darmowy, aby pobrać klucz dostępu wystarczy się zarejestrować.” – tłumaczy Kinga Marat.

KRAP sprzedaż internetowa
Sprawdzanie adresu na stronie KRAP

System KRAP może dostarczyć informacji o:

  • Nieuzasadnionych reklamacjach
  • Częstych odstąpieniach od umów sprzedaży
  • Opiniach o niekompletnym zrealizowaniu
  • Czy dany adres jest obarczony ryzykiem nieodebrania przesyłki
  • Czy pod danym adresem zdarzały się przypadki ich niedostarczenia
  • Czy z adresu dokonywane są zwroty lub nieuzasadnione reklamacje
  • Czy z nastąpiły zwroty bez podania przyczyny

Przy każdym ze zdarzeń jest informacja jak poradzić sobie w przypadku jego wystąpienia lub gdzie można znaleźć szersze informacje prawne na ten temat. „Dodaliśmy również nowe funkcjonalności takie jak komentarze – każdy użytkownik, może dodać komentarz dotyczący konkretnego zdarzenia” – mówi Kinga Marat

Nowe Funkcjonalności

Baza KRAP jest stale rozwijana i już w najbliższej przyszłości ma zostać wzbogacona o nowe funkcje.

„W naszej bazie posiadamy kompletny zbiór wszystkich adresów znajdujących się w Polsce – jest to ponad 69 mln rekordów. Stałe zwiększamy ilość danych powiązanych z tymi adresami czyli powodów zwrotu lub niedostarczenia przesyłek. Pracujemy również nad stworzeniem centrum doradztwa dla sprzedawców – tak aby pomóc wszystkim sklepom internetowym radzić sobie z trudnymi i kosztownymi przypadkami jakimi niewątpliwie są zwroty towaru. Chcemy dotrzeć do wszystkich sklepów internetowych w Polsce i stworzyć serwis wzajemnej wymiany informacji, który służyłby jedynie sprzedawcom” – tłumaczy Kinga Marat.

Spółka KRAP – Krajowy Rating Adresów Pocztowych wchodzi w skład Grupy Etendard Sp. z o.o., inwestora w rozwiązania B2B dostarczające klientom produkty i usługi o wysokiej wartości dodanej. KRAP nominowany jest do nagrody Ekomersy 2014 – której Evigo jest partonem strategicznym.