fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

Specjalnie dla Retailnet firma Cushman & Wakefield skomentowała polski rynek kredytowania nieruchomości. Najnowsze dane opublikowane przez firmę doradczą dotyczące europejskich rynków kredytowania nieruchomości pokazują, że w coraz bardziej zróżnicowanej grupie aktywnych kredytodawców w dalszym ciągu wzrasta znaczenie alternatywnych instytucji finansowych spoza sektora bankowego. W pierwszym półroczu bieżącego roku wzrosło także zainteresowanie rynkami spoza grona najważniejszych w Europie, między innymi Hiszpanią, Portugalią i Włochami.

– W ostatnich 12 miesiącach na polskim rynku nieruchomości komercyjnych banki zademonstrowały większą skłonność do udzielania kredytów, co przełożyło się na wzrost wskaźnika LTV (kredytu do wartości nieruchomości) o ok. 100 punktów bazowych do wysokości ok. 60 proc. -70 proc. Zwiększona konkurencja pomiędzy bankami wpłynęła również na spadek oprocentowania kredytów, które zmniejszyło się w tym czasie średnio o 75 punktów bazowych i wynosi obecnie ok. 1,75-2,25 proc. W rezultacie nie ustępujemy już znacznie krajom Europy Zachodniej, gdzie średni poziom wskaźnika LTV wynosi ok. 70-80 proc., a marża kredytu ok. 1-2 proc. – mówi dla Retailnet Łukasz Lorencki, Starszy Konsultant, Grupa Rynków Kapitałowych, Cushman & Wakefield.

– Do największych umów kredytowych zawartych w Polsce w br. należą m.in. umowa refinansowania w wysokości 132 mln euro portfela centrów handlowych Pogoria i Karolinka należącego do Blackrock przez Deutsche Pfandbriefbank, umowa refinansowania w wysokości 310 mln euro portfela centrów handlowych Valad przez ING Bank Śląski, czy też kredyt w wysokości 138 mln euro udzielony przez Aareal Bank konsorcjum inwestorów ECE oraz Resolution na zakup C.H. Poznań City Center – dodaje Łukasz Lorencki.

Dział ds. finansowania korporacyjnego firmy Cushman & Wakefield przeanalizował działalność 182 kredytodawców w Europie. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 r. odsetek aktywnych kredytodawców, w tym towarzystw ubezpieczeniowych, firm nieruchomościowych oraz funduszy dłużnych i private equity, wzrósł z 16 proc. do 40 proc.

W pierwszej połowie bieżącego roku udzielono kredytów na nieruchomości o łącznej wartości 32,7 mld euro, z czego 27,3 mld euro przypadło na nowe inwestycje, w tym deweloperskie, oraz refinansowanie. Zważywszy na coraz większą gotowość kredytodawców do podejmowania ryzyka, aktywność w drugim półroczu może utrzymać się na równie wysokim poziomie.