ikea polska e-commerce

Szwedzki gigant Ikea poinformował, że wznawia swoje plany związane z e-commerce oraz planuje otwarcie e-sklepów we wszystkich krajach w których posiada tradycyjne sklepy. Znana jest już data uruchomienia sprzedaży internetowej w Polsce.

„W 2016 roku planujemy wprowadzenie kompleksowego rozwiązania sprzedaży internetowej w Polsce. Szczegóły będziemy komunikować w miarę rozwoju projektu” – zdradza w rozmowie z Evigo Katarzyna Balashov z Ikea Retail Poland.

Obecnie klienci Ikea mogą robić zakupy online w 13 z 27 krajów w których obecna jest firma. W jakiej kolejności będą uruchamiane kolejne sklepy internetowe pozostaje tajemnicą.

Sklepy online, które już funkcjonują stale zwiększają liczbę dostępnych mebli i innych przedmiotów. W efekcie więcej użytkowników odwiedza strony internetowe Ikei niż tradycyjne placówki. Przez ostatni rok internetowych użytkowników było na całym świecie aż 1,5 miliarda, natomiast osób które odwiedziły tradycyjne sklepy było tylko 716 milionów.

Ikea poinformowała jednocześnie o wzroście ogólnej sprzedaży o 5,9% licząc rok do roku. Łączna sprzedaż wyniosła 28,7 miliarda euro (stan na koniec roku fiskalnego, który zakończył się 31 sierpnia 2014). Największy wzrost Ikea odnotowała w Chinach gdzie w tym roku firma otworzyła trzy nowe sklepy. W Ameryce Północnej oraz w Europie  – gdzie generowanych jest 70% sprzedaży firmy – również odnotowano kilkuprocentowy wzrost.

Sprzedaż w Polsce wzrosła w minionym roku o 9% i wyniosła ponad 2 mld zł. Polska jest dla Ikea trzecim najdynamiczniej rosnącym rynkiem na świecie , zaraz po Chinach i Rosji.