Transakcja finansowa, Shutterstock

Pierwszy panel dyskusyjny Shopping Center Forum 2014 Fall Edition za nami. Przedstawiciele firmy Savills – partnera merytorycznego Forum poruszyli gorący dla branży centrów handlowych temat finansowania obiektów handlowych.

– Największe banki międzynarodowe wymagają aktualnie 30 – 35 proc. wkładu własnego przy okazji starania się o finansowanie inwestycji. Kolejnym wymogiem jest odpowiedni procent komercjalizacji. Po ostatnich przypadkach które pokazały, że nie wszystkie obiekty handlowe działają sprawnie, coraz bardziej weryfikowana jest także lokalizacja danego centrum handlowego, które stara się o finansowanie. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, który agent zajmuje się komercjalizacją oraz kto jest zarządcą centrum. Banki bardzo dokładnie to weryfikują i jest duże prawdopodobieństwo  że deweloper nie otrzyma finansowania, jeśli agent czy zarządca ma za sobą jakieś nieudane realizacje – powiedziała podczas Shopping Center Forum 2014 Fall Edition Iwona Załuska, prezes zarządu, Upper Finance.

W panelu dyskusyjnym poświęconym finansowaniu wzięli także udział przedstawiciele spółki Savills Wojciech Zawierucha, dyrektor operacyjny i rozwoju biznesu i Marta Mikołajczyk-Pyrć, Associate Director a także Magdalena Chruściel, Letting Manager, RE Project Development i Piotr Górnicki, prezes zarządu, General Property.

Kolejne szczegóły debaty wkrótce.