Stoisko KF na SCF 2014
Stoisko KF na SCF 2014

 

Stoisko KF na SCF 2014
Stoisko KF na SCF 2014

– Targi Shopping Center Forum są miejscem, w którym ogniskują się aktualne trendy na rynku nieruchomości handlowych. W tym roku widoczny był przede wszystkim ogromny potencjał takich formatów jak retail parki i centra typu convenience na mniejszych rynkach – mówi w rozmowie z portalem Retailnet Agnieszka Mielcarz, dyrektor Działu Retail Asset Management w Knight Frank w Polsce.

– Chociaż mówi się, że projekty w tych lokalizacjach mogą stanowić nawet ponad 60 proc. realizowanej obecnie powierzchni handlowej, to jednak sama kategoria “convenience” jest nadal niedoszacowanym obszarem. Trzeba pamiętać, że tych formatów nie sklasyfikujemy według powierzchni – pod uwagę musimy brać szereg innych wskaźników, takich jak tenant-mix, lokalizacja czy koncepcja architektoniczna obiektu. Co ciekawe, na targach dominowały nowe projekty (w trakcie realizacji lub dopiero co otwarte), ale wśród naszych rozmówców pojawiali się również właściciele istniejących obiektów, którzy po kilku latach funkcjonowania na rynku dostrzegli potrzebę profesjonalnego doradztwa w zakresie podnoszenia wartości aktywów – podkreśla Agnieszka Mielcarz.

– Wśród partnerów naszych tegorocznych spotkań i rozmów było wielu prywatnych inwestorów, reprezentujących lokalne inwestycje, do których tak naprawdę trudno byłoby dotrzeć w inny sposób. Często są to przedsiębiorcy realizujący swój pierwszy projekt z tego segmentu. Tego typu wydarzenia branżowe umożliwiają nam dotarcie z naszą ofertą doradztwa do pojedynczych inwestycji, których struktura własności ma charakter bardziej lokalny. Również dla tych właścicieli jest to okazja, aby spotkać się i porozmawiać z profesjonalnymi doradcami.

– Wydarzenia takie jak Shopping Center Forum zawsze będą okazją do budowania i podtrzymywania relacji z partnerami biznesowymi oraz innymi przedstawicielami branży nieruchomości handlowych – podsumowuje Agnieszka Mielcarz.

W trakcie tegorocznych targów firma Knight Frank prezentowała na swoim stoisku usługę Retail Asset Management, czyli strategicznego zarządzania wartością nieruchomości handlowych. Zakres prac obejmuje m.in.: wstępną wycenę, analizę sytuacji wyjściowej i zdefiniowanie problemów, poprzez przygotowanie i wdrożenie planu działania, co jest również związane ze wsparciem przy pozyskiwaniu finansowania, aż po bieżące zarządzanie centrum, czy przygotowanie go do sprzedaży. Knight Frank posiada szeroką wiedzę na temat rynku nieruchomości handlowych w Polsce dzięki prowadzonym od lat analizom przez Dział Badań Rynku, jak i doradzaniu przy nabyciu lub sprzedaży obiektów handlowych. Firma ma także doświadczenie w wycenie centrów i obiektów handlowych. Od 2008 roku jej rzeczoznawcy wycenili 125 takich nieruchomości, w tym m.in.: CH Madison w Gdańsku, Manufakturę w Łodzi, Stary Browar w Poznaniu, Galerię Mokotów w Warszawie, Galerię Dominikańską we Wrocławiu, Galerię Echo w Kielcach. Dział Rynków Kapitałowych doradzał m.in. przy: zakupie centrum handlowego Alfa w Olsztynie, sprzedaży CH Jupiter w Warszawie, organizacji refinansowania centrum handlowego Albatros w Kołobrzegu.