DHL dostawa dronami

Niemiecka firma kurierska DHL prowadzi testy dronów kurierskich. Pilotaż jest prowadzony na wyspie Juist na Morzu Północnym. Początkowo bezałogowcami dostarczane będą lekarstwa. Wkrótce dopuszczone zostaną pierwsze samodzielne loty tych maszyn w Europie.

Firma DHL przystąpiła do kolejnej fazy testów nad dronem kurierskim, rozpoczętych w grudniu 2013 r.  Dostawy na wyspę Juist będą prowadzone w określonych porach dnia.

Drony w e-commerce to przyszłość

Testowane samoloty ważą niecałe 5 kg, mogą wykonywać 45-minutowe loty o zasięgu do 12 km i zabrać ładunek o wadze do 1,2 kg. Jak informuje DHL, zaletą dronów jest ich cicha praca. Podczas lotu maszyna wydaje dźwięk na poziomie głosu człowieka słyszanego z odległości 50 metrów.

Obecnie firma DHL nie ma planów wykorzystania samolotów bezzałogowych w celu realizacji regularnych dostaw. Możliwość realizacji takich przesyłek zostanie tylko przetestowana i poddana ocenie.

Bezzałogowce na polskim niebie

Czy w przyszłości drony DHL spotkamy także na polskim niebie? „Jeśli znajdzie się dobry powód, to kto wie” – mówi w rozmowie z Evigo Robert Sulich, dyrektor ds. marketingu DHL Parcel Polska. „Siłą rozwoju branży kurierskiej jest dostarczanie przesyłki szybciej i bardziej niezawodnie. Na ten moment nie planujemy tego rozwiązania, ale fundamentem naszej strategii pozostaje wygoda klienta” – dodaje.

dhl drony
Drony kurierskie firmy DHL

Jednym z problemów, które rozwiązać musiał DHL aby rozpocząć testy dostaw dronami, było uzyskanie pozwolenia na poruszanie się maszyn po przestrzeni powietrznej Niemiec. Wymagało to długotrwałych konsultacji i uzyskania pozwoleń z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Transportu Dolnej Saksonii.

Z kolei Niemieckie Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej wyznaczyło obszar lotów przeznaczonych do testów. Oprócz wyspy Juist i miasta Norden, także administracja parku narodowego Wattenmeer wydała pozwolenie na loty samolotów bezzałogowych.

DHL to kolejna firma, która poważnie myśli o wykorzystaniu dronów w dostawach przesyłek. Kiedy jednak podobne plany ogłosił Amazon, wywołało to falę prześmiewczych komentarzy: