Lokal sieci American Trading Company
Lokal sieci American Trading Company
Lokal sieci American Trading Company
Lokal sieci American Trading Company

Firma American Trading Company, właściciel sieci lokali gastronomicznych Express Kuchnia Marche i Sevi Kebab/Oriental, pozyskuje nowe lokalizacje dla swoich restauracji. Ekspansja prowadzona jest przez rozwój lokali własnych i franczyzowych.

– Właśnie ruszył kolejny lokal Express Kuchnia Marche w poznańskim Centrum Handlowym King Cross Marcelin. Jest to kolejna placówka franczyzowa naszej sieci i piąty lokal w Poznaniu. W planach są kolejne otwarcia zarówno restauracji, które będą działać pod szyldem Express Kuchnia Marche, jak i konceptu Sevi Kebab – mówi w rozmowie z portalem Retailnet Agnieszka Żółkiewicz, Project Manager, American Trading Company sp. z o.o. sp. k.

Spółka American Trading Company prowadzi ekspansję w oparciu o specjalnie stworzony system franczyzowy.

– Nasze restauracje funkcjonują w zróżnicowanym otoczeniu rynkowym, posiadają dopasowaną do potrzeb gości ofertę gastronomiczną, która cieszy się dużym uznaniem i popularnością. Chcemy w związku z tym rozwijać nasze formaty także w oparciu o system franczyzowy. Naszym partnerom biznesowym zapewniamy niezbędny know-how oraz pomoc w doborze, aranżacji lokalu i szkoleniu personelu. Inwestycja w lokal Express Kuchnia Marche wynosi obecnie 350 tys. zł plus koszty adaptacji budowalnej, natomiast w format Sevi Kebab 200 tys. zł plus koszty adaptacji budowalnej. Powierzchnia lokalu potrzebna na prowadzenie konceptu Sevi Kebab to ok. 60 mkw., Express Kuchnia Marche ok. 80-100 mkw. – wyjaśnia Agnieszka Żółkiewicz.

Restauracje Express Kuchnia Marche oferują dania kuchni polskiej z elementami kuchni świata. Potrawy serwowane są w formie gorącego bufetu w doskonale sprawdzającym się systemie na wagę. Dzięki sprzedaży dań na wagę klienci mogą dowolnie skomponować swój talerz potraw i bez względu na rodzaj potraw, które wybiorą, zawsze płacą określoną kwotę za 100 gram.

Aktualnie American Trading Company posiada 13 restauracji własnych Express Kuchnia Marche i Sevi Kebab/Oriental oraz 14 restauracji franczyzowych. Intensywnie prowadzona ekspansja, jak podkreślają właściciel sieci, wynika m.in. z odpowiedzi na potrzeby rynku i duże zainteresowanie jakim cieszy się format sprzedaży gotowych dań na wagę.