CH Zielone Arkady
CH Zielone Arkady

Przedstawiciele ECE Projektmanagement Polska oraz Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski położyli kamień węgielny pod budowę centrum handlowego Zielone Arkady w Bydgoszczy. ECE, która podjęła się długoterminowego zarządzania oraz wynajmu centrum określiła wartość inwestycji na 150 milionów euro.

Jest to największy do tej pory projekt spółki ECE Polska i największe centrum handlowe w mieście. W chwili otwarcia, jesienią 2015 roku, centrum będzie mieścić 200 sklepów i restauracji na trzech poziomach o łącznej powierzchni wynajmu około 51 tys. mkw. Ponadto Zielone Arkady stworzą blisko 1,5 tys. nowych miejsc pracy.

– Każda nowa inwestycja cieszy, przede wszystkim ze względu na nowe miejsca pracy dla bydgoszczan. Będzie to największy obiekt łączący funkcje handlowo-usługowo-rozrywkowe zlokalizowany w Bydgoszczy, ale co ważne jego powstaniu towarzyszyć będzie wiele zmian na lepsze w bezpośrednim sąsiedztwie. Współpraca przy tej inwestycji zaowocuje opracowaniem dokumentacji technicznej na rozwiązania komunikacyjne, drogowo-tramwajowe pomiędzy Rondem Kujawskim a Rondem Bernardyńskim. Cieszę się, że do grona inwestorów w naszym mieście dołączyła ECE Projektmanagement Polska sp. z o.o. – mówi Rafał Bruski prezydent Miasta Bydgoszczy.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod centrum handlowe Zielone Arkady
Wmurowanie kamienia węgielnego pod centrum handlowe Zielone Arkady

Ponad 500 tys. mieszkańców z obszaru napływu klientów będzie miało dostęp do Zielonych Arkad. Centrum położone jest przy dwóch arteriach, niedaleko znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe. Klienci przyjeżdżający do centrum samochodem będą mieli do dyspozycji około 1,2 tys. miejsc parkingowych w znajdującym się przy obiekcie garażu. Do Zielonych Arkad będzie można także wygodnie dotrzeć piechotą: zajmie to tylko pięć minut spacerem od historycznego centrum Bydgoszczy.

Najbardziej wyróżniającą się cechą architektoniczną będzie zachodnie wejście do Zielonych Arkad. Odwiedzający będą wchodzić do budynku przez hol o wysokości prawie 30 metrów w kształcie wznoszącego się kryształu. Food court będzie znajdować się w części budynku, w której przeważają duże elementy szklane. Klienci będą mieli do dyspozycji ponad 400 miejsc w około dziesięciu restauracjach.

– Przeanalizujemy życzenia i potrzeby ponad pół miliona mieszkańców z terenu oddziaływania naszego obiektu pod kątem doboru najemców detalicznych w Zielonych Arkadach. W ten sposób Bydgoszcz będzie posiadać doskonale dopasowaną atrakcję handlową, co w stałej perspektywie wzmocni wizerunek miasta jako miejsca zakupów w regionie – mówi Rafał Pruba, dyrektor wynajmu ECE Polska.

ECE Polska powierzyła budowę Zielonych Arkad Strabag sp. z o. o., polskiemu podmiotowi z grupy Strabag, jako generalnemu wykonawcy.

ECE posiada w Polsce w swoim portfolio osiem centrów handlowych o łącznej powierzchni wynajmu ponad 400 tys. mkw., w tym, od początku marca, Poznań City Center w Poznaniu, nabyty przez ECE European Prime Shopping Centre Fund oraz Resolution Real Estate.