eBay PayPal e-commerce

PayPal nie będzie już własnością eBay’a. Wkrótce obie firmy staną się niezależnymi spółkami. Jak poinformował zarząd eBay, krok ten jest spowodowany rosnącą konkurencją na rynku e-commerce.

Po rozwodzie PayPal zamierza skoncentrować się na płatnościach mobilnych, natomiast eBay będzie mógł zwiększyć dostępność nowych opcji płatności.

Proces rozdzielania obydwu firm potrwa do końca 2015 roku. Na decyzji o rozstaniu zależało niektórym z inwestorów, w szczególności Carlowi Icahnowi, który uznał, że obydwie firmy osiągną więcej, jeśli będą działały niezależnie. Zwłaszcza, że otoczenie biznesowe zmienia się w błyskawicznym tempie, pojawiają się nowi gracze oraz trendy, za którymi trzeba nadążyć. Rozdzielenie firm ma przyspieszyć procesy decyzyjne oraz zwiększyć elastyczność obydwu podmiotów.

PayPal skupi się na rozwiązaniach mobilnych

Jednym z trendów, które dominują w e-commerce, szczególnie na kluczowym dla eBay i PayPala rynku brytyjskim, jest mobile commerce. Po rozstaniu z eBay, PayPal skoncentruje się na opracowywaniu nowych rozwiązań z myślą o użytkownikach smartfonów. Ostatnio potencjał m-commerce dostrzegł Apple, który uruchomił własny system płatności o nazwie Apple Pay. Wrześniowa premiera nowego iPhone’a wyposażonego w funkcje pozwalające na finalizowanie transakcji online, z pewnością nie pozostała bez wpływu na decyzję eBay.

„Myślę, że niezależny PayPal położy większy nacisk na płatności mobilne. Na tym polu ma już pewne dokonania. Musi jednak zacząć wyprzedzać konkurencję i być elastycznym. Szczególnie w świetle ostatnich posunięć Apple, który chce zdominować rynek płatności mobilnych” – komentuje Eden Zoller, analityk ds. rynku w firmie Ovum.

Więcej opcji dla e-sprzedawców

Dla eBay’a rozstanie z PayPalem również może oznaczać zwiększenie potencjału rozwoju. EBay korzystał w płatnościach online wyłącznie z jego pośrednictwa. Teraz będzie bardziej otwarty na inne platformy, co zwiększy jego konkurencyjność, szczególnie na nowych rynkach. Takich jak na przykład Brazylia, gdzie dominują lokalni operatorzy płatności.

Ben Hemminger, prezes firmy Fashionphile uważa, że proces płatności na eBay nie należy do najbardziej przyjaznych i łatwych. „Dzięki rozstaniu z PayPalem, eBay będzie mógł testować nowe opcje i technologie płatności. Do tej pory było to niemożliwe ze względu na konflikt interesów” – komentuje.

Dzięki zakończeniu monopolu PayPala klienci eBay będą mogli np. płacić kartami kredytowymi bez konieczności tworzenia konta PayPal. Dla sprzedawców to szczególnie dobra wiadomość, bo płatność kartą kredytową to nadal najbardziej popularny sposób finalizowania transakcji online.

Nowy prezes eBay

Decyzja o rozstaniu z PayPalem niesie za sobą również zmiany osobowe. Obecny prezes eBay, Joe Donahoe przeprowadzi firmę przez proces przekształceń, jednak wraz z końcem 2015 roku odda stery firmy w ręce Devina Weniga, obecnego prezesa eBay Marketplaces. Z kolei PayPal ma już nowego prezesa. Został nim Dan Schulman, związany wcześniej z American Express.