AO.com Niemcy

Pół roku wcześniej niż zakładano wystartowała niemiecka wersja sklepu AO.com specjalizującego się w sprzedaży sprzętu AGD. Dla brytyjskiego e-detalisty to pierwszy krok w zdobyciu kolejnych europejskich rynków.

“Uruchomienie sklepu internetowego w Niemczech to początek naszej europejskiej ekspansji. Chcemy być liderem sprzedaży internetowej w naszej kategorii na wszystkich rynkach, na których się pojawimy” – John Roberts, założyciel i prezes AO.com, nie ukrywa swoich ambicji.

E-sklep z dodatkowymi usługami

Mieszkańcy Niemiec już mogą składać zamówienia na stronie AO.de. Pierwsze dostawy zostaną zrealizowane po 14 października. Po tym terminie dostawy na terenie całego kraju będą już realizowane na bieżąco. Klienci będą mogli skorzystać z opcji “ekspress”, wówczas zakupiony towar dotrze do nich w ciągu 24 godzin. Taka usługa będzie jednak kosztować 45 euro. Standardowo towar będzie dostarczany do klientów w ciągu 2-3 dni roboczych od daty zamówienia. W takim przypadku koszt przesyłki wyniesie niecałe 30 euro.

Firma oferuje także usługi dodatkowe np. montaż zakupionego sprzętu czy recykling starego (w Wielkiej Brytanii obie usługi są dodatkowo płatne). Jeżeli towar nie spełni oczekiwań klienta, ten ma prawo zwrócić go w ciągu 30 dni od daty zakupu.

Niemiecka wersja strony AO.de
Niemiecka wersja strony AO.de

AO.com z własną logistyką

Według założeń niemiecka wersja e-sklepu miała zostać uruchomiona w marcu 2015 roku. Doświadczenie zebrane na rodzimym rynku pozwoliło jednak znacznie przyspieszyć ten proces. Firma postanowiła wziąć całość usług we własne ręce: uruchomiła biuro w Niemczech, wynajęła magazyny, a także zorganizowała własną logistykę tak aby jakość obsługi nie odbiegała od standardów przyjętych na rodzimym rynku.

Spółka AO World powstała w 2000 roku. W 2009 przejęła firmę Expert Logistics, dzięki czemu jest w stanie we własnym zakresie dostarczać klientom zakupiony sprzęt. W 2013 roku serwis AO World zmienił nazwę na AO.com. Spółka jest notowana na londyńskiej giełdzie. Jej wartość szacowana jest na ok. 1,6 miliarda funtów.