Focus Mall w Bydgoszczy
Focus Mall w Bydgoszczy

Atrium European Real Estate Limited podjął decyzję o nabyciu centrum handlowego Focus Mall w Bydgoszczy od spółki Aviva Investors za kwotę 122 milionów euro. Transakcja zostanie sfinansowana z funduszy własnych spółki i podlega zatwierdzeniu przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które spodziewane jest w czwartym kwartale 2014 roku.

Zakup nowego obiektu jest zgodny ze strategią Grupy Atrium, której celem jest zdobycie wiodącej pozycji na jej kluczowych rynkach poprzez pozyskiwanie renomowanych, dochodowych centrów handlowych w większych miastach na terenie Polski, Czech i Słowacji, tj. w najsilniejszych gospodarczo krajach w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W następstwie transakcji ponad 55 proc. całego dochodowego portfela spółki Atrium liczonego według wartości rynkowej znajdować się będzie w Polsce, przy czym aż 77 proc. znajdzie się w krajach o ocenie wiarygodności kredytowej A- lub wyżej.

– Nabycie galerii Focus Mall pozwoliło nam poszerzyć nasz portfel o kolejne wiodące, nowoczesne centrum handlowe, zgodnie z naszą strategią polegającą na stopniowym pozyskiwaniu uznanych, rentownych obiektów w najsilniejszych gospodarczo krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Dostrzegamy poprawę płynności na naszych kluczowych rynkach inwestycyjnych i jesteśmy przekonani, że fakt ten pomoże nam dalej wzbogacać nasz portfel dochodowych obiektów, otwierając nam drogę do osiągnięcia zasadniczego celu, czyli do objęcia pozycji dominującego właściciela i operatora centrów handlowych na strategicznych dla nas rynkach – mówi Rachel Lavine, dyrektor generalna Grupy Atrium.

Focus Mall w Bydgoszczy
Focus Mall w Bydgoszczy

Centrum handlowe Focus Mall, powstałe w 2008 r., jest wiodącym obiektem tego rodzaju w Bydgoszczy. Dysponuje 41 tys. mkw. powierzchni najmu brutto na dwóch piętrach. 96,1 proc. dostępnej przestrzeni jest obecnie wynajmowane przez strategicznych najemców, w tym ok. 2,8 tys. mkw. zajmowane jest przez Delikatesy Alma, sklep z artykułami elektronicznymi Saturn, multipleks Cinema City oraz szereg wiodących krajowych i zagranicznych marek odzieżowych, w tym C&A, H&M, Reserved, Cropp, House, Bershka, Pull & Bear i New Yorker.

Kolejne dwie kondygnacje położone nad przestrzenią zajmowaną przez centrum handlowe przeznaczone są głównie na parking z 850 miejscami postojowymi, magazyny o powierzchni 830 mkw. oraz pomieszczenia biurowe o powierzchni 156 mkw., w których mieści się siedziba administracji obiektu.

Bydgoszcz to ósme co do wielkości polskie miasto, mające 360 tys. mieszkańców. Galeria Focus Mall jest doskonale zlokalizowana w ścisłym, gęsto zaludnionym centrum miasta. Przylega do głównego stadionu piłkarskiego i stacji autobusowej, przy skrzyżowaniu dwóch największych arterii komunikacyjnych.